Szeregi gimnastyczne w jeździe z zakrętami w obu kierunkach i na wprost.

Na każdym parkurze tory przeszkód są budowane według określonego schematu, a pokonywanie ich wymaga przestrzegania kolejności najazdów na poszczególne przeszkody, wykonywania zakrętów itp. Jazda po dokładnie wytycznej trasie z dobrze wykonanymi lotnymi zmianami nogi jest podstawowym wymogiem konkursów stylowych i dobrym krokiem do efektywnej jazdy w klasycznych konkursach skokowych. Bardzo ważna jest zdolność prostowania się konia podczas lądowania z przeszkody i lądowania na dobrą nogę. Jest to dość często element ignorowany przez wielu jeźdźców, a jest to bardzo ważny element lub nawet podstawa do uzyskiwania krótkiego czasu przejazdu, w których czas gra decydującą rolę. Podczas skoku pozostaw zwierzęciu całkowitą swobodę, a swoim wzrokiem i ułożeniem ramion zasugeruj mu kierunek jazdy, jaki ma podjąć tuż po lądowaniu. Jeśli ciężko to zrozumieć, to wyobraźcie sobie, że jesteście w fazie skoku na koniu, po przeszkodzie macie jechać w lewo czyli co robicie?

Delikatnie przełóż swój ciężar na lewe strzemię, w tym momencie koń lekko złoży lewą nogę nad przeszkodą, aby nie dotknąć drąga i przygotuje się do lądowania na nią. Lewa ręka delikatnie cofa się do tyłu, a prawa do przodu. To tak jakbyście jechali na rowerze i skręcali, wasze ciało też lekko pochyla się w stronę jazdy. Pozostawanie ciała na zewnątrz zakrętu wyprowadziłoby was z równowagi. Także jazda po linii prostej może być wyzwaniem. Będziesz jechał prosto, kiedy ograniczysz sterowanie, analogia jazdy na rowerze. Kieruj wzrok możliwie daleko przed siebie w kierunku jazdy, będziesz wtedy jechać w stanie prosto mając pod sobą prostego konia. Wszelkie odchylenia od jazdy prosto powinny być korygowane działaniem aktywizującym  obu łydek, a nie próbą „naprawiania" za pomocą lewa prawa. Podczas wykonywania ćwiczeń zwracaj uwagę na każdy szczegół, pomoże ci to stać się świadomym jeźdźcem posiadającym czucie konia-partnera i rozwiązywania wszelkich napotkanych problemów.

 

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.T

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.