Szereg kłusowany w lewo lub w prawo + jeden skok w galopie

Ustawienie:

Ustawiamy podstawowy szereg gimnastyczny do kłusa, w jednej odległości fule dodajemy stacjonatę. Dodajemy jeszcze dwie niewielkie przeszkody tak jak na rysunku.

Naszym zadaniem w tym ćwiczeniu jest wybranie odpowiedniej trasy najazdu na przeszkody najlepszym dla nas i konia chodem.

Sposób przejazdu:

Szereg gimnastyczny jedziemy kłusem, po czym docieramy do krzyżaka( ostatni skok szeregu). Staraj się utrzymać równy galop do pojedynczego skoku jaki i po nim. Zawsze kieruj się na sam środek przeszkody. Jedź tak kilkakrotnie w lewą i prawą stronę. Na koniec zamień pojedyncze przeszkody na oksery.

Zawsze planuj przejazd, analizuj błędy oraz przejazdy poprawne. Patrz dokładnie tam gdzie chcesz jechać, prowadź konia „wzrokiem". Powoduj nim na zakrętach, łukach, naprowadzaj na przeszkodę, ale skakanie pozostaw jemu. Koń ma pomyśleć co ma zrobić.

Pojawiły się problemy, co robić?

Koń wyrywa do przodu jak widzi przeszkodę:

Ty zachowuj się spokojnie, być może za bardzo pochylasz się do przodu, za bardzo ciśniesz konia łydkami dając mu tym sygnał do ruszenia na przód. Sam możesz prowokować taką sytuację swoją postawą. A wystarczy lekkie napięcie mięśni, które koń wyczuje. Zawsze zachowuj spokój rozluźnij się, weź parę głębszych wdechów, nie daj poznać zwierzęciu że się stresujesz.  

Koń bardzo lub zbyt bardzo przygląda się przeszkodzie:

Unikaj mocnego działania wodzami. Naprowadź konia na środek przeszkody, swój wzrok „umieść" za przeszkodą.

Koń skacze bardzo niezgrabnie:

Jak to nazwę „ nie od razu Kraków zbudowano"... daj zwierzakowi czas, naprowadzaj na przeszkodę ale skoki pozostaw jemu. Daj mu się uczyć, nie złość się bo tu mu nie pomożesz. Niektóre konie uczą się szybciej inne wolniej. Nie pomagaj mu w skoku tym, że będziesz się pochylał do przodu, ciągnął za wodze to spowoduje tylko większe zdenerwowanie.

Twoim zadaniem jest znalezienie prawidłowej linii najazdu, właściwej trasy najazdu, ustalenie właściwego chodu koniecznego do pokonania przeszkody. A zadaniem konia jest wykonanie dobrego skoku. Ale czy mu się to uda, zależy w dużym stopniu od Ciebie. Dlatego zwalanie  winy na konia pokazuje, że jeździec nie jest gotowy do skoków i się tylko ośmiesza.

J.K
za zgodą wyd. Galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie