Skok, wyskok + wyższe drągi w linii

Sposób ustawienia:

Na środku placu ułóż dwa drągi. Pod jeden koniec drąga podłuż bloczek, cegłę żeby go nieco unieść. To samo zrób z drugim drągiem z tym, że pod drugiej stronie. Drągi powinny być uniesione naprzemienne. Odległość między nimi powinna wynosić od 2,7m do 3m. Uzależnione jest to od każdego konia.

Po linii prostej połóż jeszcze z 5-6 takich naprzemiennie podniesionych drągów.

Sposób przejazdu:

Staraj się jechać środkiem linii oraz nie krępuj ruchów konia, pozwalając mu na samodzielne równoważenie się, ale kontroluj tempo przejazdu. Koń pokonując pierwszy drąg już odbija się do pokonania następnego.

Czy mogę mieć problemy?

Wszędzie mogą wystąpić problemy, np. ciężko jest utrzymać prawidłową pozycję podczas jazdy.

Jeśli masz problemy z dosiadem niestety ale trzeba wrócić do lekcji gdzie się go ćwiczyło. Podstawą tego ćwiczenia jest zachowanie równowagi i stałego lekkiego dosiadu. Jeśli jesteś spięty, łydki uciekają Ci do tyłu, a ciało spada w siodło jak „worek ziemniaków" może to być przyczyną nerwowości konia i przyspieszania. Spróbuj jazdy bez strzemion i ze strzemionami na przemian przez małe koziołki. Pomoże to ustabilizować dosiad i łydkę.

Jakie korzyści mogę uzyskać stosując takie ćwiczenie?

Koń doskonali refleks, tylko nie można zapomnieć o poprawności ułożenia drągów. Zwierze musi „sięgać" do kolejnego drąga  tak aby nie musiał być zmuszany do za szybkich lub przeciąganych wyskoków. W ćwiczeniu skok-wyskok  koń ćwiczy także mięśnie zadu, szybkość reakcji.

Jeśli jesteś doświadczonym jeźdźcem możesz to ćwiczenie wykonywać prowadząc konia jedną ręką, a drugą położyć na biodrze, swojej nodze lub po prostu mieć ją z boku.

 

J.K - każdy popełnia błędy, jesteśmy tylko ludźmi :)

Za zgodą wyd. GALAKTYKA

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie