Ćwiczenie 11 - Podstawowe ćwiczenie gimnastyczne 3 razy stacjonata

Sposób przygotowania:

Do ćwiczenia, w którym były dwie stacjonaty dodaj jeszcze jedną w takiej samej odległości jak dwie pierwsze. Powtarzanie podstawowej odległości między przeszkodami jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy owe przeszkody są niskie. Jeśli zaproponujemy wyższe i ustawimy ich nieco więcej w szeregu to powinniśmy także zwiększyć odległości pomiędzy nimi bynajmniej o 30cm. Dystans powiększa się zawsze, odsuwając przeszkody w kierunku końca szeregu.

Sposób przejazdu:

Sposób przejazdu nie zmienia się, jedziemy tak jak na poprzednich ćwiczeniach, czyli kłusem.

Pojawił się problem, co robić?

  • Koń traci ciąg do przodu podczas wykonywania szeregu

Prawdopodobnie będzie trzeba wspomóc konia mocniejszym sygnałem łydek, utrzymując górną część ciała w stabilnej pozycji. Kiedy przeszkody w szeregu są podwyższone, zadanie staje się trudniejsze i wymaga od jeźdźca większej koncentracji, pewniejszego dosiadu, a od konia większego zaangażowania i impulsu.

Korzyści, jakie mogę osiągnąć?

Szeregi gimnastyczne składają się z kilku przeszkód w jednej linii, poprzedzone drągami do przekłusowania i małym skokiem. Jest to wciąż klasyczna i efektywna metoda treningu techniku skoku konia.

Wydłużanie szeregów gimnastycznych, dlaczego się to robi?

Kiedy dodaje się kolejne szeregi, wymaga to od konia większej pracy, aby utrzymać swoją równowagę i koncentracje podczas całego ćwiczenia. Ćwiczenia te pomagają bardziej angażować tylne nogi i odciążać przód.

Sposoby efektywnego wykorzystania szeregów gimnastycznych:

  1. Postaraj się dopasować rozmiar i kształt przeszkód, aby nauczyć konia, jak pewnie sobie radzić z każdym zadaniem, które przed nim się postawi.
  2. Zachowuj się zawsze w ten sam sposób, aby nie przeszkadzać koniowi w uczeniu się.

Aby ustawić długie szeregi gimnastyczne potrzebny będzie plac treningowy o długości, co najmniej 60 m. Zawsze trzeba zadbać o miejsce na prawidłowy przejazd i zakończenie najazdu. Absolutne minimum to 15 m od końca placu.

 

Za zgodą wydawnictwa galaktyka

J.T

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.