Ćwiczenia według Joe Fergisa

Przygotowanie: Potrzebnych będzie 5 przeszkód ułożonych w kształcie litery X. Przeszkody powinny mieć średnią wielkość. Na początek ustaw przeszkodę na środku placu, następnie dostaw do niej cztery pozostałe w stosunku 1/3 długości drąga. Boczne ustawia się w odległości ok. 18m lub 18,3m od siebie.

Sposób przejazdu:

  1. Zacznij od samego środka, jedź spokojnym, krótkim galopem i pokonaj ją. Skręć na krótszym boku placu, taż ażeby udało Ci się trafić na linię przekątną. Na niej będziecie mieli do pokonania 3 przeszkody po skosie.
  2. Znów wykonaj nawrót na krótszym odcinku placu, ale teraz tak żeby trafić na linię prostą, po zewnętrznej z dwiema przeszkodami do pokonania. Na zakręcie trzeba nieco konia wydłużyć, aby uzyskać 4 fule między przeszkodami i je pokonać w linii prostej. Po pokonaniu przeszkód trzeba konia „wyregulować" lekko „zebrać" po to aby móc wjechać na przekątną i pokonać 3 przeszkody ze skosu z równą ilością fuli pomiędzy nimi.
  3. Teraz znów kierujesz się na dwie przeszkody po linii prostej na 4 fule. Po skończeniu przejazdu chwile występuj konia i zacznij ćwiczenie ale z innej strony. Np. w pierwszym przejeździe jechaliście na lewo, teraz jedźcie na prawo.
  4. Jeśli opanujecie już bardzo dobrze opanujecie to ćwiczenie, to można nieco wydłużyć dystans między przeszkodami, co zwiększy skos najazdu.

Mam problem!

Koń nie porusza się po prostej między przeszkodami, co mam robić?

Zadaj sobie proste pytanie: „czy ja podczas jazdy patrzę się na wprost, w najdalszy punkt na linii?"
Podczas przejazdu powinno się patrzeć na najdalszy punkt w linii prostej, ale też środek przeszkód które mają ja utworzyć. Wyobraź sobie prostą drogę, którą pokonujesz wraz z koniem w linii prostej. Ze swoich ramion i nóg robisz coś w rodzaju „ramy" w której trzymasz konia, aby ten poruszał się w linii prostej.
Wiem, że skomplikowane lecz dobry trener będzie potrafił to przekazać, lub pokazać swojemu uczniowi.  

Pamiętaj!

Najeżdżaj zawsze na środek przeszkody, i nie ważne czy ona będzie skośna, czy prosta. Stosuj pomoce lecz rób to tak, aby były one najmniej widoczne, ale skuteczne. Nie używaj ostróg jeśli nie musisz i masz nie stabilną łydkę. Czy ty też chciałbyś, aby ktoś dźgał Cię po żebrach? Zawsze o ile to możliwe wykonuj ćwiczenia w obydwu kierunkach jazdy.

 

ZA ZGODĄ WYDAWNICTWA GALAKTYKA

J.Klimczak

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie