Zakładanie kantara, prowadzenie i wiązanie konia

Jeżeli chcemy konia wyprowadzić z boksu na łąkę, czy padok, lub także, kiedy chcemy go wyczyścić zakładamy mu kantar. Lecz ni można zostawiać koniom kantara przez cały czas na głowie, ponieważ podczas drapania się kończynami, lub o elementy boksu mogą się zahaczyć i wpaść w panikę, a w najgorszym wypadku zrobić sobie krzywdę.

JAK ZAŁOZYĆ KANTAR - KLIK  

Teraz w każdym sklepie jeździeckim jest ogromny wybór kantarów w różnych kolorystykach, rozmiarach, i z różnych materiałów. Kantar składa się z nachrapnika, nagłówka, podgardla, policzka lewego i prawego.

Części katara są do siebie podobne, dlatego też przed założeniem musimy się upewnić czy nic nie jest przekręcone lub krzywe. Pamiętajmy także o dobrym rozmiarze. Kantary mogą być zapinane na karabińczyk przy podgardlu lub sprzączkę przy nagłówku.

Zakładając kantar podchodzimy do konia od przodu, jeśli koń stoi w boksie odwrócony tyłem do drzwi zawołajmy go, aby wiedział, że mamy zamiar się do niego zbliżyć. Stajemy po lewej stronie konia, przekładamy prawą rękę pod pyskiem i kładziemy ja na kości nosowej. Lewą ręką nakładamy nachrapnik na nos, prze uszy przełożyć nagłówek i zapiąć kantar. Trzeba jeszcze sprawdzić czy nic się nie przekręciło. Nachrapnik powinien się znajdować na najtwardszej części nosa (średnio 4 palce od nozdrzy).

Prowadzenie konia na kantarze

Kiedy już założymy kantar trzeba dopiąć uwiąz i jesteśmy gotowi do prowadzenie konia w danym kierunku. Uwiąz chwyta się prawą ręka, na szerokość dłoni od pierścienia kantara pod brodą konia. Koniec linki trzymamy w lewej ręce. Pamiętajmy, aby nie owijać jej wokół dłoni, ponieważ przy spłoszeniu się konia, możemy zostać pociągnięci, co może mieć niekiedy przykre konsekwencje dla nas.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XUeC6_OET2o" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Wiązanie konia

Konie wiąże się po to, aby stały spokojnie podczas czyszczenia, mycia czy siodłania lub na stanowisku. Robi się to także podczas zawodów, wystaw, kiedy na chwilkę chcemy oddalić się od konia. Oczywiście jasne jest, iż koń musi być do tego przyzwyczajony. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz zwierzę będzie stało spokojnie nie powinniśmy zostawiać go samego, lub jeżeli naprawdę musimy na chwilę gdzieś pójść to lepiej zostawić go z kimś, kogo zna.

Jeżeli chcemy uwiązać konia musimy znaleźć odpowiednie i bezpieczne miejsce. W pobliżu nie powinno być ostrych rzeczy, o które koń może się zranić. Trzeba także unikać luźnych pierścieni, drągów, które nie są w stanie utrzymać ciągnącego je konia. W żadnym wypadku nie wolno wiązać konia do ruchomych elementów.

Konia powinno się wiązać za pomocą bezpiecznego węzła, jak i także używać bezpiecznych karabińczyków. Zwierzę uwiązane, za któtko może wpaść w panikę, a za długo może się zaplątać. Najlepsza długość uwiązu, na którym stoi koń to 60cm.  

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie