Zaczynasz przygodę z jeździectwem? Najpierw wzmocnij swoje ciało!

Jeździectwo to wymagający sport, który bazuje na doskonałej technice oraz kontroli nad własnym ciałem. Nie będzie o tym mowy, jeśli jeździec ma daleko idące zaległości treningowe i kondycyjnie. Zanim przejdziesz do właściwego ćwiczenia techniki jazdy, to najpierw musisz wzmocnić ciało. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Codzienna gimnastyka

Bez tego nie ma mowy o komfortowym treningu jeździeckim i minimalizowaniu ryzyka kontuzji – zwłaszcza mięśniowych. Każdy jeździec powinien się codziennie gimnastykować, tym bardziej przed zaplanowanym treningiem. Poszukaj w Internecie gotowych zestawów ćwiczeń, które z powodzeniem możesz wykonywać w domu.

Pomyśl o siłowni

Wzmocnienie siły mięśniowej jest kluczowe dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa w siodle. Jeśli masz z tym problem, to czas najwyższy zapisać się na siłownię. Nie chodzi tutaj o bicie kolejnych rekordów w podnoszeniu ciężarów, ale o wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych oraz mięśni nóg i ramion, które są Ci potrzebne do jazdy i kontrolowania konia.

Zadbaj o kondycję

Mogłoby się wydawać, że jeździec w ogóle się nie męczy i całą „robotę” wykonuje za niego koń. Nic bardziej mylnego. Jeździectwo jest sportem kondycyjnym, bardzo wymagającym, dlatego chcąc go uprawiać na poważnie koniecznie zadbaj o poprawienie swojej wydolności.

Zacznij biegać, jeździć na rowerze, pływać, nawet tylko spacerować w szybkim tempie. Po kilku tygodniach poczujesz, że trening jeździecki przestaje być dla Ciebie poważnym wyzwaniem.

Postaw na fizjoterapię

Fizjoterapia jest bardzo wskazana w przypadku uprawiania jeździectwa. Ma na celu przygotowanie ciała do wzmożonego wysiłku fizycznego, a także wzmocnienie osłabionych struktur organizmu. Od fizjoterapii powinny zacząć osoby, które w przeszłości borykały się z różnymi kontuzjami oraz odczuwają dyskomfort podczas treningu jeździeckiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie