Wybieramy szkółkę jeździecką dla dziecka: na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jazda konna jest zaliczana do najbardziej elitarnych form aktywności fizycznej. Prawda jest jednak taka, że na jej uprawianie może sobie pozwolić nawet przeciętnie zarabiająca osoba. W całej Polsce powstają kolejne szkółki jeździeckie, a zainteresowanie ich usługami rośnie zwłaszcza wśród rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Pierwszym krokiem powinno być wybranie odpowiedniej szkółki, co wcale nie jest takie proste. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by nie podjąć złej decyzji.

Nastawienie instruktora

To właśnie instruktor ma największy wpływ na to, czy dziecko będzie chętnie chodzić na zajęcia, a jazda konna stanie się dla niego życiową pasją. Jeśli instruktor jest opryskliwy, źle wychowany i kompletnie nie interesuje się swoim potencjalnym adeptem, nic z tego nie będzie.

Odpowiedzialnego instruktora można rozpoznać już po kilku minutach rozmowy. Fachowiec powinien dopytywać o dziecko, jego wiek, doświadczenie w kontakcie z końmi, od razu podjąć próbę nawiązania sympatycznego kontaktu z przyszłym uczniem. Jeśli zamiast tego pojawia się tylko mechaniczne wymienienie godzin nauki i stawki, to lepiej będzie poszukać innej szkółki.

Zaglądamy w każdy kąt

A zwłaszcza do stajni! Żadna profesjonalna szkółka jeździecka nie będzie robić problemów z oprowadzeniem rodziców po swoich włościach. Należy wówczas bacznie przyjrzeć się, w jakim stanie są stajnie. Jeśli panuje w nich ogromny bałagan, konie są pozostawione samopas, a dodatkowo osoba oprowadzająca bagatelizuje wątpliwości swoich potencjalnych klientów, jest to bardzo zły znak.

Koniecznie należy też sprawdzić, czym są karmione konie. Jeśli wyraźnie widać, że ich pożywienie jest spleśniałe, trudno oczekiwać, aby pracownicy szkółki przykładali się do swoich obowiązków. Chore, zaniedbane konie są nie tylko złą wizytówką ośrodka. Zdradzają również, że właściciele traktują szkółkę wyłącznie biznesowo, a to nie stwarza warunków do tego, by dziecko nawiązało bliską relację ze zwierzętami.

Infrastruktura

Profesjonalna szkółka jeździecka musi dbać o komfort swoich adeptów, ale przede wszystkim koni. To one są tutaj najważniejsze, dlatego powinny mieć stworzone doskonałe warunki do pracy i odpoczynku. Warto więc sprawdzić, czy zwierzęta mają dostatecznie dużo miejsca, czy zostało dla nich wydzielone pastwisko, czy boksy są zadbane.

Przyglądamy się też, w jakim stanie są akcesoria jeździeckie. Jeśli szkółka w ogóle nie inwestuje w swoje zaplecze, to najwyraźniej nie jest miejscem, w którym dziecko powinno stawiać swoje pierwsze kroki w świecie jeździectwa.

Wybór odpowiedniej szkółki jeździeckiej to bardzo odpowiedzialne zadanie. W końcu chodzi nie tylko o to, by dziecko miało frajdę z jazdy na koniu, ale także uczyło się odpowiedzialności za zwierzę i poznało całe „misterium” opieki nad wierzchowcem. Z podjęciem decyzji nie warto się spieszyć i absolutnie nie należy jej uzależniać wyłącznie od kwestii finansowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie