Powrót do jazdy konno po dłuższej przerwie. Kilka wskazówek

Jazda konno jest pasją na całe życie, z którą trudno jest ot tak zerwać. Bywają jednak sytuacje, gdy jeździec siłą rzeczy musi na jakiś czas rozstać się z siodłem. Może to być skutek kontuzji, choroby, problemów finansowych czy osobistych. Jeśli i Ty masz za sobą długą przerwę, po której chcesz wrócić do jazdy konno, to przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim kilka cennych wskazówek, z których warto skorzystać.

Sprawdź ubranie i akcesoria

Na dobry początek warto odkurzyć wszystkie rzeczy, z których korzystałeś będącym czynnym jeźdźcem. Być może niektóre z nich wymagają naprawienia, odświeżenia lub po prostu wymiany? Istnieje spore ryzyko, że ubranie jest Ci za małe lub za duże, a korzystanie z niego w czasie jazdy będzie niekomfortowe.

Dlatego zrób dokładny przegląd jeździeckiej garderoby i jeśli jest taka potrzeba, to zainwestuje w nowe akcesoria, by powrót do jazdy był przyjemnością a nie męczarnią.

Powiedz instruktorowi, że masz za sobą przerwę

Wielu jeźdźców wracających do jazdy konno po długiej przerwie ukrywa ten fakt przed instruktorem. Wychodzą z założenia, że przecież nie muszą się wszystkiego uczyć od nowa, że jazda na lonży jest poniżej ich umiejętności etc. Tymczasem musisz sobie zdawać sprawę z tego, że dłuższa przerwa mogła całkowicie wytrącić Cię z rytmu.

Dla własnego bezpieczeństwa poinformuj więc instruktora, że musisz sobie przypomnieć podstawy – nie będzie to trwało zbyt długo, natomiast po takim przetarciu będzie Ci o wiele łatwiej wrócić na dawny poziom.

To dobry moment na pozbycie się złych nawyków

Powrót do jazdy po wielomiesięcznej czy nawet kilkuletniej przerwie czasami okazuje się zbawienny. Po takim czasie jeździec musi na nowo nauczyć się podstaw, a to dobra okazja do tego, aby wyeliminować nawyki, które w przeszłości uniemożliwiały Ci osiągnięcie wyższego poziomu technicznego.

Ogromną rolę do odegrania ma tutaj oczywiście instruktor, dlatego postaw na współpracę z kimś doświadczonym i absolutnie nie ukrywaj przed nim, że ostatni raz siedziałeś w siodle np. rok temu. Współpraca i szczerość z instruktorem pozwolą Ci robić szybkie postępy i ponownie odnaleźć w sobie miłość do jazdy konno.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie