Podstawowy sprzęt jeździecki – podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć!

Jeździectwo to piękny, majestatyczny sport. To jedna z najstarszych dyscyplin z udziałem zwierząt. Wymaga całkowitej synchronizacji między jeźdźcem a koniem i pełnego zaufania po obu stronach. Potrzebujesz determinacji i cierpliwości, by sprostać wymagającym treningom. Ważne też, żebyś miał świadomość, że jest to dość kosztowne hobby. Rozpoczęcie jazdy konnej nie jest prostą sprawą. Musisz najpierw wyposażyć się w odpowiedni sprzęt jeździecki. O co powinieneś zadbać? Podpowiadamy!

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W jeździe konnej najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda – zarówno jeźdźca, jak i zwierzęcia. Musisz pamiętać, że nie wolno Ci wymieniać elementów stroju do jazdy na zwykłe, codzienne ubranie – to niebezpieczne. Odpowiednio dobrany sprzęt jeździecki, który znajdziesz np. w sklepie AGRI, to gwarancja komfortu i wydajności podczas treningów. Najważniejszym elementem będzie kask jeździecki. Najlepiej, by był nowy – kupowanie używanych nie daje pewności co do jakości i niezawodności tego produktu. Wyposaż się też w kamizelkę jeździecką. W przypadku upadku ochroni ona Twój kręgosłup.

O czym musisz pamiętać, kompletując sprzęt jeździecki?

Poza kaskiem i kamizelką potrzebujesz także wielu innych akcesoriów. Podstawowy sprzęt jeździecki musi obejmować odpowiedni rodzaj obuwia. Buty przeznaczone do jazdy konnej to oficerki jeździeckie lub sztyblety. Oficerki powinny być przylegające, mieć gładką podeszwę i delikatny obcas. Dzięki temu nie ma ryzyka, że noga wyślizgnie się ze strzemienia. Sztyblety to buty o podobnych cechach, jednak sięgają maksymalnie do kostki. W związku z tym konieczna będzie dodatkowa ochrona łydek. W takim przypadku Twój sprzęt jeździecki powinien zawierać takie ochraniacze, a są nimi sztylpy. Nie zapomnij o rękawiczkach! Zwykłe nie będą do końca odpowiednie. Te przeznaczone do jazdy konnej posiadają dodatkowe wzmocnienia, ulokowane między palcami.

Stylowe dodatki czy niezbędne akcesoria?

Sprzęt jeździecki powinien być kompletny i dopasowany do Ciebie tak, żeby jazda była komfortowa. Niezbędne będzie zatem dobranie odpowiednich części garderoby na treningi. Koszulka, którą założysz, powinna być przylegająca, a dekolt i ramiona – zakryte. Dzięki temu podczas upadku zminimalizujesz otarcia. Przydadzą Ci się również bryczesy, czyli specjalne spodnie jeździeckie. Co odróżnia je od zwykłych spodni? Nie mają szwów po wewnętrznej stronie nogawek. Dzięki temu unikniesz dyskomfortu podczas jazdy. Zaopatrz się też w kurtkę lub bluzę jeździecką. Warunki pogodowe mogą zmieniać się dynamicznie, dlatego zawsze dobrze mieć pod ręką okrycie wierzchnie. Kompletując sprzęt, pamiętaj też o dobraniu wygodnych skarpet jeździeckich. Wybór odpowiednich akcesoriów będzie doskonałą podstawą do tego, by bezpiecznie i komfortowo rozwijać swoją pasję!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie