Konserwacja sprzętu

Aby Twój sprzęt do jazdy oraz pracy z koniem mógł Ci służyć przez lata, musisz o niego należycie dbać i poddawać go zabiegom konserwacyjnym oraz natłuszczającym (elementy skórzane).

Elementy sprzętu takie jak czapraki, derki czy owijki możesz z powodzeniem wyprać w pralce. Jeżeli rzeczy te są bardzo brudne, najpierw koniecznie namocz je w ciepłej wodzie z proszkiem (delikatnym) lub płynem do prania. Pozwoli to na odmoknięcie brudu, co niewątpliwie ułatwi pranie. Należy pamiętać, żeby do prania stosować delikatne środki chemiczne, najlepiej przeznaczone dla niemowląt, gdyż takie nie powinny uczulać skóry konia.

Przed przystąpieniem do czyszczenia siodła, ogłowia czy innego sprzętu wykonanego ze skóry należy go całkowicie rozłożyć. Od siodła odpina się popręg, strzemiona i puśliska, ogłowie natomiast trzeba całkowicie rozłożyć, rozpinając wszystkie sprzączki. Najpierw należy oczyścić sprzęt z pierwszego brud, kurzu i potu konia. Do tego najlepiej nadaje się mydło glicerynowe. Nakłada się je na skórę zwilżoną i dobrze wyciśniętą gąbką. Po wyczyszczeniu sprzętu na mokro należy osuszyć je szmatką (najlepiej nadaje się do tego ircha) i pozostawić na jakiś czas (do całkowitego wyschnięcia). Skóra powinna schnąć w temperaturze pokojowej. Mokrych elementów nie powinno wystawiać się na słońce czy kłaść na kaloryferze.

W czasie, w którym sprzęt będzie sechł, możesz wyczyścić i wypolerować strzemiona i wędzidło. Najpierw umyj je w ciepłej wodzie, a następnie osusz szmatką. Do polerowania może posłużyć sucha ścierka bądź specjalna pasta do polerowania elementów metalowych, kupiona w sklepie ze sprzętem jeździeckim. Tą samą pastą lub ścierką możesz także wypolerować wszystkie sprzączki znajdujące się przy ogłowiu czy siodle. Osuszony już sprzęt należy napastować w celu natłuszczenia i uelastycznienia. Można to robić specjalnym smarem lub olejem do skóry. W czasie smarowania możesz od razu składać uzdę oraz siodło. Później zostaw sprzęt do wysuszenia i wchłonięcia preparatów. Skórzanych elementów nie powinno się smarować olejem roślinnym, gdyż powoduje to odbarwienie skóry, a co za tym idzie – brudzenie ubrań czy czapraków, co jest bardzo trudne do oczyszczenia.

Pewne czynności związane z czyszczeniem sprzętu powinieneś wykonywać codziennie. Po każdej jeździe koniecznie wyczyść wędzidło pod bieżącą wodą. Jeśli korzystasz z ochraniaczy, to także należy je wyczyścić po każdej jeździe. Jeśli nie masz możliwości umycia ich w wodzie, to poczekaj aż wyschną i oczyść je dokładnie szczotką.

Czapraki, owijki i derki powinny być prane w momencie, w którym są brudne i przepocone. Częste pranie tego typu sprzętu nie jest konieczne. Rzeczy te można z powodzeniem prać w pralce w temperaturze 40°C, najlepiej po wcześniejszym oczyszczeniu szczotką i odmoczeniu w wannie.

Podczas czyszczenia masz okazję do dokładnego obejrzenia sprzętu. Jeśli zauważysz jakieś pęknięcia, koniecznie wymień ten element rzędu. Zadbany i dobrze zakonserwowany sprzęt będzie służył Ci z powodzeniem przez wiele lat, dlatego warto się przykładać do tych czynności oraz wykonywać je często i starannie.

 

Agata Obidowicz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie