Jaka odzież do jazdy konno? Sprawdź, co Ci się przyda, gdy nie stać Cię na profesjonalny strój jeździecki

Kwestia prawidłowego dobrania odzieży jest jedną z tych, które najmocniej angażują początkujących jeźdźców. Na samym początku przygody z tym pięknym sportem nie warto od razu inwestować w profesjonalny strój, który nie dość, że jest bardzo drogi, to jeszcze po jakimś czasie może się okazać nieprzydatny – nie masz przecież pewności, że jazda konno stanie się Twoją życiową pasją. Dlatego lepiej na tym etapie postawić na tańsze rozwiązania, z których część być może masz już w domowej garderobie. Sprawdź, jaka odzież do jazdy konno sprawdzi się na dobry początek.

Wygodne buty za kostkę

Nie muszą to być od razu specjalne buty jeździeckie. Na tym etapie w zupełności wystarczające będą wygodne buty trekkingowe, byle nie za szerokie – muszą się swobodnie mieścić w strzemionach.

Spodnie dresowe/legginsy

Nie ma się czego wstydzić. Nauka jazdy konno musi być komfortowa dla jeźdźca, dlatego spodnie dresowe czy grubsze legginsy okażą się tutaj w sam raz. Zapewnią Ci swobodę ruchów, dobrą izolację termiczną, nie będą też utrudniać podnoszenia nogi przy wsiadaniu i zsiadaniu z konia.

Bluza polarowa

Niezastąpiona bluza polarowa jest idealnym uzupełnieniem stroju do jazdy konno w chłodniejsze dni. Pamiętaj, aby nie była zbyt gruba, ponieważ w siodle człowiek szybko się rozgrzewa i wtedy będzie Ci za gorąco.

Kurtka typu softshell

Warto ją mieć przy sobie na wypadek gorszej pogody. Można nią również zastąpić bluzę polarową. Zaletą takiej kurtki jest to, że chroni nie tylko przed deszczem, ale także przed wiatrem, co jest bardzo ważne podczas jazdy konno.

Rękawiczki

Znów nie muszą to być rękawiczki typowo jeździeckie. Ważne, aby zapewniały pewny chwyt, dlatego nie wybieraj rękawiczek bawełnianych, ale np. skórzane. Mogą to być także rękawice ogrodowe z antypoślizgową powierzchnią.

Bielizna termiczna

Bardzo dobry wybór dla jeźdźca, ponieważ taka bielizna świetnie izoluje od chłodu, a przy tym zapewnia skuteczną wymianę powietrza, dzięki czemu mniej się pocimy. Idealne rozwiązanie na chłodne dni czy tym bardziej zimowe treningi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie