Jak wybrać instruktora jazdy konnej?

Na samym początku przygody z jeździectwem dobrze jest korzystać z pomocy doświadczonych osób, które potrafią przekazywać wiedzę, mają odpowiednie podejście do kursantów oraz są prawdziwymi miłośnikami koni. Tylko wtedy mamy szansę na to, że fascynacja jazdą konno nie będzie krótkotrwała i przerodzi się w pasję na całe życie. Jak zatem wybrać instruktora? Na co zwrócić uwagę? Wykorzystaj te wskazówki.

Poszukaj instruktora w spisie Polskiego Związku Jeździeckiego

Jest to spis, który obejmuje licencjonowanych instruktorów jazdy konnej. Wynajdując w nim instruktora z okolicy możesz mieć pewność, że masz do czynienia z dobrej klasy specjalistą, co jednak nie oznacza jeszcze, że będziesz się z nim dobrze dogadywać (a to jest nawet ważniejsze). W każdym razie obecność instruktora w spisie PZJ daje nadzieję na to, że szkolenie będzie prowadzone profesjonalnie, a Ty nabędziesz podczas niego niezbędne podstawy jazdy konnej.

Odwiedź szkółkę „incognito”

Bardzo dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniego instruktora jazdy konnej jest podejrzenie jego metod pracy. Warto to jednak zrobić bez specjalnej zapowiedzi. Po prostu przyjdź pewnego dnia do wstępnie wybranej szkółki i poobserwuj zachowanie instruktora. Jeśli już od progu usłyszysz krzyki, wyczujesz napiętą atmosferę, a tym bardziej zauważysz, że konie boją się instruktora, to nawet nie podejmuj dalszych rozmów i poszukaj kogoś innego. W takiej szkółce może i nauczysz się techniki, ale kurs będzie mordęgą.

Skorzystaj z rekomendacji

Możesz ich poszukać na przykład w Internecie na forach poświęconych jeździe konnej pod wizytówkami szkółek w wyszukiwarce Google. Idealnie byłoby znaleźć osobę, która była podopiecznym danego instruktora i może się z Tobą podzielić swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami. Jeśli z jej relacji wynika, że instruktor jest zamordystą, źle traktuje zwierzęta i kursantów, to lepiej sobie odpuść.

Rada

O rekomendacje możesz też popytać w lokalnym sklepie jeździeckim.

Pamiętaj, że wybór instruktora nauki jazdy konnej jest kluczowy, ponieważ to od tej osoby w głównej mierze zależy, czy zrobisz szybkie postępy, nauczysz się szacunku do zwierząt oraz złapiesz bakcyla. Mnóstwo ludzi niestety straciło zapał do jazdy właśnie przez trafienie na nieodpowiedniego instruktora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie