Co składa się na strój damski do jazdy konnej, w którym możesz wystąpić w zawodach?

Jeśli jazda konna jest Twoją pasją i po wielu miesiącach treningów pragniesz sięgnąć wyżej, czas wystartować w zawodach! Jednak trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Najważniejsze są oczywiście umiejętności, lecz oprócz tego istotną rolę odgrywa Twoja prezencja. Sprawdź, co składa się na profesjonalny strój damski do jazdy konnej!

Regulaminowe zapisy dotyczące stroju do jazdy konnej

Jazda konna zaliczana jest do prestiżowych dyscyplin sportowych. Dlatego Polski Związek Jeździecki przygotował regulamin, w którym zawarte są wszystkie informacje na temat damskiego stroju. Do jazdy konnej każdy jeździec potrzebuje odpowiedniego przygotowania, a ujednolicony ubiór ma na celu wyrównać szanse na starcie. Dzięki temu najważniejsza jest technika i tylko na nią zwraca się uwagę. Warto podkreślić, że strój ten obowiązuje jedynie w trakcie zawodów, jakie organizowane są w ramach tej dyscypliny. Podczas treningów panuje już większa dowolność.

Co składa się na damski strój do jazdy konnej?

Przeglądając regulamin PZJ można wyróżnić następujące części garderoby amazonek:

- żakiet (frak), którego długość sięga siedziska, w kolorze czarnym, granatowym, brązowym lub ciemnozielonym, dopuszcza się także tweedowy,

- spódnico-fartuch, takiej długości, by widoczna była ostroga, w kolorze czarnym, brązowym lub granatowym,

- bryczesy w kolorach wymienionych wyżej,

- bluzka w kolorze białym lub ecru,

- kamizelka,

- buty jeździeckie, oficerki lub sztyblety i sztylpy.

Damski strój do jazdy konnej uzupełniają także akcesoria: skórzane lub zamszowe rękawiczki w kolorze naturalnym lub ciemnobrązowym, cylinder lub kask ochronny, plastron lub krawat, szpilka do krawata lub plastronu oraz ostroga.

Ubiór zawodniczek zapewnia im bezpieczeństwo podczas jazdy konnej

Należy pamiętać, że damski strój do jazdy konnej, jaki noszony jest podczas zawodów, to narzędzie w rękach mistrza. Skupianie się na detalach mogłoby przynieść odwrotny skutek, gdy najważniejsze jest bezpieczeństwo jeźdźca i konia. Stąd zabronione jest noszenie jakiejkolwiek biżuterii, a włosy zawodniczek muszą być upięte w kok. Z tego samego powodu poszczególne elementy ubioru uszyte są starannie, z oddychających tkanin, które odprowadzają wilgoć. Takie właśnie elementy garderoby znajdziesz w sklepie Cavalleria Toscana. To ważne, by wysokiej klasy ubranie chroniło przed zimnem i wiatrem, a do tego przylegało ciasno do ciała, pozwalając skoncentrować się na jeździe.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie