Co do ochrony łydek dla jeźdźca? Czapsy, skarpety, a może sztylpy?

Elementarną częścią stroju jeździeckiego są ochraniacze na łydki. Trudno z nich zrezygnować, zwłaszcza na etapie szybszej jazdy, ponieważ znakomicie zabezpieczają nogi przed obtarciami i bolesnymi stłuczeniami. Zdecydowanie najczęściej wybór ogranicza się do trzech rodzajów ochraniaczy. Mamy więc: czapsy, skarpety oraz sztylpy. W naszym poradniku krótko zaprezentujemy te elementy i podpowiemy, na którą opcję warto się zdecydować.

Czapsy: co to takiego?

Czapsy kojarzy każdy, kto lubi filmy westernowe lub oglądał kiedykolwiek pokazy rodeo. Jest to podstawowy element stroju kowboja. Charakterystyczne dla czapsów jest to, że chronią nie tylko łydki, ale też kolana i uda. Najczęściej są wykonane z naturalnej skóry i nakłada się je przez buty. Można zdecydować się na model bardziej dopasowany, jak i luźniejszy – w zależności od preferencji. Uwaga! Czapsów nie używamy do jazdy klasycznej.

Cena: od 250 złotych za komplet.

Skarpety

Opcja oszczędnościowa, stąd też bardzo często widywana u osób jeżdżących rekreacyjnie. Wysokie skarpety, zwykle wykonane z wełny lub bawełny, całkiem nieźle sprawdzają się do ochrony łydek, ale raczej tylko przed obtarciami. Będą dobrym wyborem w gorący dzień, ponieważ zapewniają odpowiednią wentylację. Wadą skarpet jest ich ograniczona trwałość – pod tym względem wypadają znacznie gorzej niż czapsy czy sztylpy. Rekompensuje to jednak niska cena.

Cena: od 15 złotych za parę.

Sztylpy

Z wyglądu przypominają czapsy, dlatego są z nimi nagminnie mylone. Typowe dla sztylpów jest jednak to, że nie obejmują całej nogi, ale sięgają tylko do kolana. Służą więc do ochrony łydki przed obtarciami i uderzeniami. Sztylpy zawsze należy dobierać do nogi jeźdźca, zakup uniwersalnego rozmiaru nie jest najszczęśliwszą decyzją. Z tego powodu większość jeźdźców decyduje się zamówić sztylpy na wymiar. Ten element stroju bardzo efektownie prezentuje się w zestawieniu ze sztybletami.

Cena (na indywidualne zamówienie, ze skóry): od 80 złotych za sztukę.

Co zatem wybrać? Nieprzypadkowo zdecydowana większość jeźdźców preferuje sztylpy, które najlepiej sprawdzają się w roli ochraniacza łydki. Są niedrogie, funkcjonalne, posłużą bardzo długo i zapewniają dostateczny komfort podczas jazdy.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie