Sezon letni w pełni! Jak chronić konia przed owadami?

Miłośnicy jazdy konnej mają przed sobą kilka miesięcy pięknej pogody, którą mogą wykorzystać na to, co lubią najbardziej, czyli jazdę w terenie. Dla konia to czas dłuższego przebywania w naturze. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zagrożeniach dla zwierzęcia. Jednym z nich są ukąszenia owadów. Nawet jeśli nie będą źródłem infekcji, negatywnie wpłyną na komfort konia podczas godzin spędzanych w plenerze. Jak zadbać o ochronę zwierzęcia przed owadami?

Chroń konia, by uniknąć lipcówki!

Insekty na ogół nie są szczególnie niebezpieczne dla koni. Powodują jednak dyskomfort i są szalenie irytujące. Ukąszenia niektórych owadów mogą jednak powodować reakcje alergiczne. Często wywołują je np. muchówki Culicoides spp., krwiopijne owady bardzo niewielkich rozmiarów. Podobne zmiany mogą pojawić się po ukąszeniach meszek Simulium. Organizm niektórych koni wykształcił na ich ukąszenia bardzo silne mechanizmy obronne, które objawiają się wybroczynami na skórze zwierzęcia – takie zmiany nazywane są lipcówką albo letnim wypryskiem. Jeśli w okresie wakacyjnym na skórze konia zauważasz różne pęcherzyki, krostki, wysięki czy wyłysienie, możesz podejrzewać, ze przyczyną jest stan zapalny wywołany przez ukąszenie owadów. Niestety, objawy alergii u niektórych koni mogą być tak silne, że prowadzą do pogorszenia ogólnej kondycji zwierzęcia. W skrajnych przypadkach zapalanie może doprowadzić do wstrząsu, a ten niekiedy kończy się dla konia śmiertelnie.

Jak pomóc zwierzęciu?

Koń jest narażony na ataki znacznie większej liczby owadów. Dokuczać będą mu zwłaszcza bąki bydlęce, gzy, jusznice deszczowe („końskie muchy”), komary i różne rodzaje muchówek. Zwabia je przede wszystkim zapach końskiego potu i podniesiona temperatura niektórych części jego ciała. Zwierzę nie będzie w stanie samodzielnie się przed nimi opędzić, dlatego trzeba pamiętać o środkach ochronnych. Przede wszystkim warto zadbać o higienę zwierzęcia. W letnich miesiącach dbaj o regularność, jeśli chodzi o zachowanie porządku w stajni. Systematycznie wyrzucaj obornik, zadbaj o czystość łąk i padoków. Pomocne będą też częstsze kąpiele konia.

Jeśli chodzi o dodatkowe środki ochronne, na rynku znajdziesz cały szereg preparatów odstraszających komary, muchy, kleszcze i inne insekty. Warto dokładnie zapoznać się z opisem ich stosowania i wybrać środek o długim działaniu (niektóre mogą być skuteczne nawet kilka tygodni po zastosowaniu). Warto wcześniej wypróbować preparat na niewielkim fragmencie skóry konia, czy nie dochodzi do reakcji alergicznej.

Derki i inne akcesoria ochronne

Od lat z pomocą przychodzą też specjalne akcesoria ochronne – derki i nauszniki przeciw owadom. Większość została wykonana z drobnej siatki, by uniemożliwić małym owadom dostęp do końskiej skóry. Zachowują przy tym wysoki stopień przepuszczalności powietrza. Szczególnie cenione są produkty marki Back on Track. Derki skutecznie chronią przed owadami, blaknięciem sierści na słońcu, a specjalna technologia odbijania promieni słonecznych chroni konia przed przegrzaniem i blaknięciem sierści na słońcu. Produkty Back on Track znajdziesz wyłącznie w profesjonalnych sklepach jeździeckich.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane