Jak prawidłowo myć konia?

Spośród wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jakich wymaga koń, szczególnie stresujący dla właścicieli i opiekunów jest – wydawałoby się całkiem prosty – zabieg mycia. Wiele koni niestety tego nie lubi, inne zaraz po kąpieli biegną na łąkę, by wytarzać się w chwastach i ziemi, co doprowadza umęczonego człowieka do łez. Istnieje natomiast kilka zasad, którymi koniecznie trzeba się kierować planując dokładne mycie konia. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Odpowiednia pora

Zaczynamy od najważniejszej kwestii, czyli zapewnienia koniowi komfortowych warunków do kąpieli. Idealnie będzie zaplanować mycie w bezwietrzny, słoneczny dzień, gdy temperatura powietrza przekracza 22 stopnie Celsjusza. Kąpiel w chłodzie grozi przeziębieniem, dlatego lepiej nie ryzykować i w ostateczności, gdy nie zanosi się na poprawę aury, zafundować koniowi porządne mycie w ogrzewanej stajni.

Nigdy po wysiłku

Częstym błędem popełnianym przez opiekunów jest mycie konia zaraz po treningu czy intensywnej przejażdżce. Wydaje się to być naturalne, bo przecież wierzchowiec jest wtedy brudny i zgrzany, dlatego przydałaby mu się ochłoda. Nic bardziej mylnego. Kąpiel zaraz po wysiłku może spowodować szok termiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla końskiego organizmu. Dlatego lepiej się z tym wstrzymać, aż zwierzę ochłonie.

Najpierw szczotkowanie

Zanim zabierzemy się za właściwe mycie, dobrze będzie konia porządnie wyszczotkować. Pozbędziemy się w ten sposób wierzchniej warstwy brudu, fragmentów roślin i piasku, dzięki czemu samo mycie będzie dużo łatwiejsze, szybsze i zużyjemy do tego mniej środków myjących.

Prawidłowa kolejność

Po dokładnym wyszczotkowaniu końskiej sierści i grzywy możemy się już zabrać za mycie, które zaczynamy od kopyt, następnie przechodzimy do grzywy i ogona, a dopiero na samym końcu chwytamy za szczotkę na kiju, by umyć koński grzbiet, boki i nogi. Pamiętajmy przy tym, by przed zastosowaniem środków myjących bardzo dokładnie zmoczyć ciało wierzchowca. Dzięki temu zwierzak przyzwyczai się do niższej temperatury i będzie spokojniejszy już w trakcie szorowania.

Rada

Po zakończeniu mycia bardzo dokładnie spłukujemy pianę i ściągamy nadmiar wody np. fibrą czy specjalną ściągaczką. Koń powinien pozostać na słońcu do całkowitego wyschnięcia sierści.

Pamiętajmy również, aby do mycia konia używać wyłącznie preparatów przeznaczonych dla zwierząt – najwygodniejsze są specjalne szampony do rozcieńczania.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane