Czyszczenie – czy tylko zabieg higieniczny?

Utrzymanie w czystości naszego ulubieńca jest bardzo ważną sprawą, nie tylko pod względem higieny czy wyglądu. Codzienna toaleta pozwala nam na uchwycenie różnorodnych objawów choroby, uszkodzeń ciała, które z pozoru wydają się nie groźne, lecz nieleczone mogą stać się poważnym zagrożeniem dla konia. Dzięki czyszczeniu możemy wpajając koniom dyscyplinę, posłuszeństwo. Jest to bardzo ważne, jeżeli chodzi o młode konie, ogiery, czy nawet źrebięta. Pokazujemy im, że nie mają się, czego bać, że mogą czerpać z tego przyjemność. Tworzymy więź miedzy koniem, a człowiekiem oraz wzmacniamy zaufanie. Uczymy ich podnosić nogi, co czasem jest dość trudnym zadaniem, ponieważ wiele koni nie toleruje tego zabiegu, jest to dość nie wygodne dla konia, ponieważ zmuszony jest stać na trzech nogach, lecz czyszczenie kopyt jest bardzo ważne, żeby zapobiegać takim schorzeniom jak gnicie strzałki, które nieleczone może spowodować kulawiznę. Możemy też pomóc, jeżeli koń dozna urazu, które będzie wymagało podnoszenia nóg, lub kiedy będziemy podkuwać konia.

Czyszcząc konia należy zwrócić uwagę, czy nie jest apatyczny, nie ma wysięku z nozdrzy, obrzęków, obtarć od siodła lub ogłowia, podwyższonej temperatury nogi lub kopyta i czy nie gniją mu strzałki. Czyszcząc usuwamy nagromadzony brud, martwy i suchy naskórek, włosy oraz pot. Poprawiamy ukrwienie skóry, a także samopoczucie konia. Dzięki szczotkowaniu równomiernie rozprowadza się na sierści i skórze łój, stanowiący ochronę włosów i naskórka. Konia nie można czyścić w pospiechu. Zabiegi pielęgnacyjne podnoszą konia na duchu zwłaszcza, gdy lekarz weterynarii zalecił pozostanie w boksie przez pewien czas.

Podczas czyszczenia należy przestrzegać określonych zasad. Szczotkę należy przesuwać zawsze z włosem konia, tylko w miejscach mocno zabrudzonych można gumowym zgrzebłem zataczać koła, żeby lepiej usunąć błoto. Pamiętajmy, że metalowe zgrzebło służy tylko i wyłącznie do czyszczenia szczotki! Do przemywania głowy i narządów płciowych używa się osobnych gąbek i ręczników, do kopyt oddzielnej szczotki najlepiej z twardego włosia i kopystki. Dobrze traktowane zwierzęta chętnie poddają się toalecie.

J.K 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie