Zimowa przerwa: jak ją dobrze wykorzystać przed nowym sezonem jeździeckim?

Jazda konno jest sportem, który można uprawiać praktycznie przez cały rok – oczywiście pamiętając o tym, aby zapewnić koniowi komfort i bezpieczeństwo w okresie niskich temperatur. Wielu jeźdźców decyduje się jednak na zrobienie sobie zimowej przerwy i wraca do swojej pasji dopiero wiosną. Warto wykorzystać ten czas, aby odpowiednio przygotować się do nowego sezonu. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Dbaj o formę

Większość z nas zimą przybiera na wadze, ale to wyłącznie efekt ograniczonej aktywności fizycznej. W Twoim przypadku wcale tak nie musi być. Rozważ wykupienie karnetu na siłownię, zajęcia fitness czy nawet zwykłe rozciąganie, jogę, pilates etc. Zadbaj o zbilansowaną dietę, rezygnując ze śmieciowego jedzenia na rzecz większej ilości warzyw i owoców. Jeśli już teraz masz nadwagę, to zimą popracuj nad tym, aby zrzucić zbędne kilogramy. Będzie Ci o wiele łatwiej dosiadać konia i utrzymać się w siodle. Jeździectwo to, wbrew pozorom, bardzo wymagający fizycznie sport.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Zdrowy kręgosłup to absolutna podstawa dla każdego jeźdźca. Jeśli już teraz uskarżasz się na różne dolegliwości związane z kręgosłupem, na przykład ból w odcinku lędźwiowym, to zimą masz sporo czasu, aby coś z tym zrobić. Przede wszystkim zacznij wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które z powodzeniem można robić we własnym domu – nie potrzebujesz do tego ani specjalnego sprzętu, ani drogich ciuchów. Gotowe zestawy takich ćwiczeń znajdziesz w Internecie.

Skompletuj sprzęt

Zima to bardzo dobry czas na to, aby uzupełnić braki w sprzęcie i jeździeckiej garderobie. Po sezonie ceny wyraźnie spadają, producenci szykują nowe kolekcje, a to idealna okazja, by nieco zaoszczędzić, zyskując markowe, wysokojakościowe wyposażenie. Szczególną uwagę zwróć na buty, skarpety oraz kask, czyli elementy mające wpływ na Twój komfort i bezpieczeństwo.

Zachowaj kontakt z koniem

Jeśli jest to tylko możliwe, regularnie zaglądaj do szkółki jeździeckiej, aby przywitać się ze „swoim” koniem, pomóc przy opiece nad nim, sprawdzić, czy niczego mu nie brakuje. To bardzo ważne, aby utrzymywać stały kontakt ze zwierzęciem, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy przez najbliższych kilka miesięcy nie będziesz go dosiadać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane