Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rolą koni była przede wszystkim ciężka praca fizyczna w gospodarstwach rolnych. Wcześniej konie wykorzystywano w górnictwie czy w szeroko rozumianym przemyśle. Dziś funkcja tych zwierząt jest zupełnie inna i ogranicza się przede wszystkim do zastosowań rekreacyjnych, ale nie tylko. O współczesnej roli koni przeczytasz w naszym poradniku.
Już dawno odkryto fantastyczny wpływ koni na ludzkie samopoczucie. Bliski kontakt człowieka z koniem ma zbawienny wpływ na psychikę, co wykorzystuje się w ramach terapii nerwicy, depresji, przewlekłego stresu i innych zaburzeń psychicznych.
W wielu stadninach organizuje się pełnoprawne turnusy dla osób, które potrzebują odpoczynku, głębokiej relaksacji, resetu – codzienny kontakt z końmi doskonale się do tego nadaje.
Nie do przecenienia jest funkcja rehabilitacyjna koni. Każdy z nas słyszał o hipoterapii, czyli jednej z najskuteczniejszych form rehabilitacji stosowanej w przypadkach niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej. Hipoterapia przynosi szczególnie dobre efekty w przypadku dziecięcego porażenia mózgowego oraz autyzmu.
Współcześnie konie są bardzo rzadko wykorzystywane do pracy fizycznej, ponieważ z powodzeniem zastąpiły je maszyny. Wciąż natomiast możemy się cieszyć przyjemnością uprawiania jeździectwa, którego uroki odkrywa coraz więcej osób.
Standardową funkcją koni jest uczestnictwo w zawodach sportowych. Ujeżdżanie, skoki przez przeszkody, wyścigi koni – to tylko kilka popularnych dyscyplin, z których część znajduje się nawet w programie igrzysk olimpijskich.