Własny czy dzierżawiony? To jedna z pierwszych decyzji, jaką muszą podjąć osoby zdecydowane na zakup konia. Dzierżawa jest zdecydowanie tańsza, natomiast nie daje takiej swobody jak posiadanie własnego wierzchowca. W tym poradniku omawiamy najważniejsze zalety zakupu konia na własność i powierzenia go pod opiekę pobliskiej stajni.
W przypadku dzierżawy prędzej czy później pojawią się jakieś konflikty. Dwóm osobom trudno będzie się dogadać w kwestii podzielenia godzin jazdy, a także wyznaczenia konkretnych dni. Jeśli masz tak, że ochota na jazdę przychodzi Ci znienacka i nie chcesz być od nikogo zależny, to w Twoim przypadku najlepszą opcją będzie właśnie zakup konia na własność.
Na tym polu również mogą się pojawiać sytuacje konfliktowe w relacji z innym dzierżawcą. Będąc jedynym właścicielem konia sam decydujesz o tym, jak często i czym ma być karmiony, sam odpowiadasz za opiekę weterynaryjną, wybór stajni i samodzielnie podejmujesz wszystkie decyzje związane z pielęgnacją wierzchowca.
Jeśli uznasz, że obecna stajnia z jakiegoś powodu Ci nie odpowiada, to nie musisz uzgadniać przeniesienia konia z drugą osobą. Możesz podjąć taką decyzję jednostronnie i również we własnym zakresie wybrać nową stajnię, która najlepiej spełnia Twoje (i tylko Twoje!) oczekiwania. Jest to bardzo wygodne i daje pełną swobodę w decydowaniu o koniu.
W przypadku dzierżawy jest o to znacznie trudniej, ponieważ koń musi „dogadać się” z dwoma jeźdźcami i nigdy w 100% nie zapamięta przyzwyczajeń każdego z nich. Będąc wyłącznym właścicielem możesz zbudować z wierzchowcem bliską relację, z czasem dochodząc do momentu, w którym rozumiecie się z koniem bez nadmiernej gestykulacji i w siodle tworzycie niemal jeden organizm.