Wolontariat w stajni: dlaczego warto?

Bycie wolontariuszem jest bardzo chwalebne, ale zbyt często skupiamy się wyłącznie na pomaganiu drugiemu człowiekowi. Tymczasem wsparcia potrzebują od nas także zwierzęta, w tym konie. Oczywiście każda stadnina powinna zatrudniać dostateczną liczbę osób, by „ogarnąć” zwierzęta i zapewnić im komfortowe warunki, ale dobrze wiemy, że różnie z tym bywa. Dlatego większości stadnin bardzo chętnie przystanie na ofertę podjęcia wolontariatu w stajni. Dlaczego warto się na to zdecydować? Mamy kilka argumentów.

Możliwość bliskiego obcowania z fantastycznymi zwierzętami

Konie to zwierzęta wyjątkowo dobrze „dogadujące się” z człowiekiem. Przebywanie w ich towarzystwie uspokaja, świetnie redukuje stres, dodaje pozytywnej energii, pozwala spojrzeć na świat z lepszej perspektywy. Nieprzypadkowo to właśnie konie są wykorzystywane do terapii np. dzieci z niepełnosprawnościami.

Jako wolontariusz w stajni może przebywać w towarzystwie koni praktycznie przez cały dzień, nawet codziennie, o ile pozwoli Ci na to czas. Będziesz mieć dostęp do ich boksów, a to pozwoli Ci nawiązywać z nimi naprawdę bliskie relacje.

Darmowe lekcje jazdy konnej

Jest to wyjątkowo atrakcyjna korzyść dla wolontariusza. W praktycznie każdej stadninie czy szkółce jeździeckiej można dogadać się na wymianę barterową: pomoc w stajni w zamian za bezpłatne ujeżdżanie. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, to ustal z przełożonymi, że np. za 5 dni pracy będziesz mieć zagwarantowane 3 godziny indywidualnej nauki jazdy konno.

Nauka dyscypliny

Praca w stajni, nawet w formie wolontariatu, jest bardzo odpowiedzialna. Decydując się na to nie możesz okazywać zniechęcenia, znudzenia i przychodzić sobie wtedy, kiedy masz na to ochotę. Tutaj liczy się sumienność oraz dyscyplina, a taka lekcja na pewno bardzo przyda Ci się w życiu, gdy podejmiesz już pracę zawodową czy założysz własny biznes.

Większy szacunek do pracy

Praca w stajni jest bardzo wymagająca fizycznie, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Codziennie trzeba czyścić boksy, przenosić baloty z sianem, uzupełniać wodę, czyścić zwierzęta i robić mnóstwo innych rzeczy. To świetna szkoła życia i sposób na to, aby wyrobić w sobie nawyk szacunku do pracy – jakakolwiek by nie była.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane