Szukasz hobby dla dziecka? Sprawdź, dlaczego warto wypróbować jeździectwo

Wielu rodziców kilkuletnich dzieci chce, aby ich pociechy znalazły sobie jakąś pasję – najlepiej wymagającą aktywności fizycznej. Jeśli dziecko samo nie wpadło jeszcze na żaden pomysł, to jak najbardziej możesz je zainspirować. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zaproponowanie pociesze rozpoczęcia nauki jazdy konno. Dowiedz się, dlaczego jeździectwo to super hobby dla Twojego dziecka.

Pożyteczny czas spędzony na świeżym powietrzu

Jeździectwo jest bardzo dobrym wyborem w sytuacji, gdy zależy Ci na tym, aby dziecko spędzało jak najwięcej wolnego czasu w ruchu i na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy młodzi ludzie zbyt dużo aktywności poświęcają elektronicznym gadżetom, zamykają się w domach, utrzymują kontakt ze znajomymi za pośrednictwem smartfonów i komputerów.

Nauka odpowiedzialności

Warto podkreślić, że jeździectwo nie ogranicza się tylko do czasu spędzonego w siodle. Każda dobra szkółka kładzie nacisk na to, aby młodzi adepci poznali tajniki opieki nad koniem, w tym nauczyli się wykonywać niezbyt przyjemne czynności (czyszczenie konia i sprzętu, dbanie o porządek w boksie etc.). To świetna forma nauki odpowiedzialności za zwierzę, co powinno przełożyć się także na rozwój dziecięcej wrażliwości oraz jego podejście do obowiązków szkolnych.

Jazda konno rozwija ciało

Choć z boku może się wydawać, że jeździec niespecjalnie męczy się w siodle, to w rzeczywistości jest to bardzo wymagający fizycznie sport. Można go zatem polecić rodzicom dzieci, które mają pewne ograniczenia lub tendencję do nadwagi. Potocznie mówi się, że jeździectwo „wyciąga” i jest w tym sporo racji.

Kontakt z koniem ma zbawienny wpływ na psychikę dziecka

Nieprzypadkowo od wielu lat stosuje się hipoterapię w przypadkach różnych zaburzeń psychicznych, umysłowych i fizycznych. Konie mają w sobie coś takiego, że czujemy się dobrze w ich towarzystwie. Jeździectwo jest więc idealnym wyborem w sytuacji, gdy Twoje dziecko jest nieśmiałe, zamknięte w sobie, ma problemy interpersonalne itp.

Dziecko może złapać bakcyla na całe życie

Niewątpliwą zaletą jeździectwa jest to, że można je uprawiać od wczesnego dzieciństwa aż po wiek senioralny. Jest to jedna z nielicznych tak mocno angażujących pasji. Jeśli Twojemu dziecko się to spodoba, wówczas będziesz mieć ułatwione zadanie podczas planowania np. wakacji czy ferii – w grę wchodzą chociażby obozy jeździeckie, półkolonie w stajni etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie