Słownik podstawowych pojęć, które musi znać każdy jeździec konno

Rozpoczynając swoją przygodę z jeździectwem możesz czuć się nieco zagubiony. Pracownicy stajni i instruktorzy używają dziwnych słów, których znaczenia nie znasz, ale spokojnie – wszystkiego się nauczysz. Na dobry początek warto sobie przyswoić podstawowy słownik pojęć, z którymi będziesz się spotykać na każdym kroku. Zebraliśmy je dla Ciebie w naszym poradniku.

Kantar

Kantar to nic innego, jak taśmowa uprząż na głowę konia. Zakłada się ją wtedy, gdy koń jest wyprowadzany na padok.

Uwiąz

To lina o długości około 2 metrów zakończona karabińczykiem, przy pomocy którego przypina się ją do kantara. Dzięki temu możemy prowadzić konia i kontrolować jego ruchy.

Czaprak

Czaprak - ta dziwna nazwa określa po prostu charakterystyczny dywanik, który zakłada się na grzbiet konia pod siodło. Zapewnia on dodatkową izolację oraz chroni konia przed naciskiem ze strony siodła.

Kopystka

To prosty przyrząd, który służy do czyszczenia kopyt konia. Każdy jeździec powinien umieć jej używać. Kopyta należy czyścić po każdej dłuższej przejażdżce, zwłaszcza po lesie, polu czy pastwisku.

Lonża

Lonża przypomina uwiąz, natomiast jest znacznie dłuższa i wykorzystujemy ją do prowadzenia konia po kole. Lonżę stosuje się na etapie nauki jazdy konno – trzyma ją instruktor kontrolujący w ten sposób zachowanie wierzchowca.

Ogłowie

To skórzana uprząż zakładana na głowę konia, której używa się podczas jazdy.

Wodze

Z tą nazwą pewnie się już spotkałeś, chociażby w filmach. Wodze to po prostu „kierownica” dla jeźdźca, dzięki której możesz wydawać koniowi komendy i kontrolować kierunek chodu czy biegu.

Padok

Jest to miejsce w stajni, na którym ujeżdża się konia lub pozwala mu odpocząć poza boksem. Padok zwykle jest wysiany trawą, aby konie mogły uzupełnić zapasy energii.

Ujeżdżalnia

Miejsce, w którym – zgodnie z nazwą – ujeżdża się konie zarówno na etapie nauki, jak i doskonalenia techniki.

Siodlarnia

Miejsce w stajni, w którym przechowuje się podstawowy sprzęt jeździecki, jak siodło, czaprak czy uwiąz. W siodlarni trzymamy także akcesoria przeznaczone do czyszczenia konia oraz sprzątania boksu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane