Dawniej uważano, że każdy mężczyzna powinien umieć jeździć konno. Dziś podchodzimy do tego zupełnie inaczej i traktujemy tę umiejętność jako coś elitarnego. Paradoksem jest również fakt, że na lekcje jazdy konno częściej zapisywane są dziewczynki. Wielu rodziców, kierując się stereotypami, wychodzi z założenia, że to nie jest „męski” sport i raczej wybiera dla synów zajęcia piłkarskie, lekkoatletyczne czy inne gry zespołowe. My natomiast przedstawiamy argumenty przemawiające za tym, aby jednak zapisać chłopca na naukę jazdy konno.
Choć jazda konno kojarzy się ze sportem mało wymagającym fizycznie, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy, kto choć raz tego spróbował przyzna, że utrzymanie się w siodle wymaga dużej siły i dobrej kondycji. Dlatego jeśli celujesz w sport, który zapewni Twojemu synowi zbilansowany rozwój fizyczny, to jazda konno na pewno będzie dobrym wyborem.
Jeśli Twój syn jest tzw. żywym srebrem, wszędzie jest go pełno, szybko się nudzi i ma ogromną potrzebę ruchu, to także warto rozważyć zapisanie go na lekcje jazdy konno. Jest to sport bardzo wymagający fizycznie i kondycyjnie, dlatego możesz mieć pewność, że po zajęciach syn wróci do domu pozytywnie zmęczony.
Kontakt z końmi ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę. Jeśli więc Twój syn miewa problemy z panowaniem nad emocjami, przejawia zachowania agresywne lub wprost przeciwnie – jest zamknięty w sobie i ma trudności z nawiązywaniem relacji, to jazda konno będzie dla niego bardzo dobrą propozycją.
Nauka jazdy konno nie ogranicza się tylko do siedzenia w siodle. Uczniowie, zwłaszcza dzieci, muszą również poznać wszystkie obowiązki związane z pielęgnacją konia i przygotowaniem go do jazdy. Uczą się odpowiedzialności za zwierzę, szacunku do niego, wykonują także różnego rodzaju prace fizyczne.
Z tego powodu można śmiało napisać, że nauka jazdy konno to dobry wybór w przypadku chłopców mających problem z dyscypliną, słomiany zapał, krnąbrnych i sprawiających trudności wychowawcze.