Hipoterapia jest jedną z najstarszych metod terapii psychoruchowej z wykorzystaniem zwierząt. Zajęcia te są prowadzone na całym świecie od dobrych 50 lat i stale zyskują na popularności. Sprzyjają temu optymistyczne wyniki badań, które jasno pokazują, że hipoterapia przynosi doskonałe efekty w leczeniu różnych chorób fizycznych, intelektualnych i psychicznych. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy warto skorzystać z hipoterapii.
Lista takich chorób jest bardzo długa i stale pojawiają się na niej nowe pozycje. To tylko dowodzi, jak uniwersalną metodą terapii jest bliski kontakt z końmi. Jeśli chodzi o te najczęściej diagnozowane choroby, to warto wymienić chociażby:
Hipoterapia jest unikalną formą terapii, ponieważ oddziałuje zarówno na psychikę chorej osoby, jak i jej fizyczność. Dzięki temu sprawdza się w leczeniu tak wielu chorób. Nie ma drugiej terapii z wykorzystaniem zwierząt, która zapewniałaby tak bliski kontakt z przedstawicielem fauny – nie oznacza, że hipoterapia zawsze musi polegać na jeździe konno. Świetne efekty przynosi już samo przebywanie w towarzystwie koni, możliwość dotknięcia wierzchowca, poczucia jego zapachu.
Najbardziej pożądanym efektem hipoterapii jest uspokojenie się. Pacjenci mający bliski kontakt z końmi czują błogość, są mniej nerwowi, łatwiej przełamują strach, częściej się uśmiechają. Pozytywny wpływ na psychikę pacjenta przekłada się również na zwiększenie efektywności fizycznej części terapii czy leczenia szpitalnego.
Zajęcia hipoterapeutyczne prowadzą przede wszystkim lokalne stadniny koni, które współpracują z wolontariuszami i fundacjami. Zajęcia z reguły są płatne (godzina kosztuje około 50 złotych), ale podopieczni fundacji mogą tutaj liczyć na darmowe wsparcie w ramach opłaconych turnusów rehabilitacyjnych.
Wybierając stadninę na własną rękę warto się upewnić, że ma ona doświadczenie w prowadzeniu zajęć z hipoterapii. Jest to szczególnie ważne w kontekście koni, ponieważ nie każdy wierzchowiec nadaje się do pracy z ciężko chorymi ludźmi.