Już wiele lat temu udowodniono, że hipoterapia jest jedną z najskuteczniejszych form terapii w przypadkach schorzeń fizycznych i psychicznych. Szczególnie często wykorzystuje się ją w rehabilitacji osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, cierpiących na depresję, schizofrenię, nerwicę czy inne zaburzenia. Bliski kontakt z koniem działa uspokajająco, daje mnóstwo przyjemności i aktywizuje cały układ nerwowy. Hipoterapię oferuje większości stadnin, które regularnie poszukują wolontariuszy. Jak nim zostać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Od wolontariuszy wymaga się przede wszystkim bardzo dobrej umiejętności jazdy konno. Taka osoba będzie odpowiedzialna nie tylko za pomoc w opiece nad zwierzętami oraz pacjentami. Wolontariusze często też pomagają podopiecznym w jeździe, wsiadają z nimi na konia, dlatego muszą mieć pełną kontrolę nad wierzchowcem i umieć nad nim zapanować, nawet w kryzysowej sytuacji.
Pamiętajmy, że np. dzieci z porażeniem mózgowym mogą bardzo różnie reagować w siodle, zachowywać się głośno i niechcący przestraszyć zwierzę. Wolontariusz musi być na takie sytuacje przygotowany i zawsze zachować zimną krew.
Hipoterapia to przede wszystkim praca z pacjentem. Z tej formy rehabilitacji w głównej mierze korzystają osoby z daleko idącymi dysfunkcjami, które nie zawsze są w stanie zapanować nad swoimi emocjami. Bywają agresywne (również w stosunku do innych ludzi), wulgarne, nieprzewidywalne. Trzeba to zaakceptować i wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości oraz empatii.
Bycie wolontariuszem przy hipoterapii nie jest zajęciem dla każdego. Zapomnij o tym, że będziesz miło spędzać czas z końmi – więcej energii z pewnością poświęcisz pacjentom, którzy naprawdę potrzebują pomocy w wykonywaniu podstawowych czynności. Wskazane jest więc, aby wolontariusz był sprawny fizycznie, zdrowy, silny, a przy tym całkowicie opanowany i odporny na stres.
Jeśli nadal rozważasz podjęcie pracy w charakterze wolontariusza przy hipoterapii, to możemy Ci tylko pogratulować. Najwyraźniej jesteś gotowy na poświęcenie w imię niesienia pomocy innym, bardzo poszkodowanym przez los ludziom. Miej natomiast świadomość tego, że to nie jest zabawa. Gdy już podejmiesz się pracy wolontariusza, to nie rzucaj jej z dnia na dzień. Pracownicy stadniny, a przede wszystkim pacjenci bardzo na Ciebie liczą. Będą gorsze momenty, przyjdą chwile zwątpienia, ale ostatecznie ta praca daje mnóstwo satysfakcji.