Wybieramy pensjonat dla konia. Na co zwrócić uwagę?

Zakup wymarzonego konia to dopiero początek. Większość właścicieli nie ma warunków, by trzymać kopytnego przyjaciela w domu. Stąd w Polsce obserwuje się ogromne zapotrzebowanie na tzw. pensjonaty dla koni. Wybór takich miejsc jest dość duży, ale pamiętaj, że nie każde z nich zapewni Twojemu wierzchowcowi odpowiednie warunki bytowe. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, zanim powierzymy konia pod opiekę konkretnego pensjonatu?

Pastwisko

To zdecydowanie najważniejsza kwestia. Aby koń był szczęśliwy, musi mieć dostęp do jedzenia dobrej jakości, a także zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Oba te elementy rozwiązuje nam pastwisko. Niestety, w Polsce jest coraz mniej pensjonatów z dużymi pastwiskami, na których konie mogą się cieszyć pełną swobodą.

Właściciele bardzo często skupiają się na tym, aby ich konie mogły przebywać w nowoczesnych, zadbanych boksach, zapominając jednak, że zwierzę zamknięte w ciasnym boksie na pewno nie będzie szczęśliwe. Znacznie ważniejsze jest więc to, czy dany pensjonat pozwala koniom na swobodne przebywanie na dużym, ogrodzonym terenie.

Rada

Przed podpisaniem umowy z pensjonatem koniecznie przejdź się po pastwisku i sprawdź, czy nie jest zaśmiecone. Oceń też stan ogrodzenia, by zminimalizować ryzyko ucieczki wierzchowca.

Czystość stajni

Żaden właściciel konia nie chciałby, aby jego wierzchowiec przebywał w niechlujnym środowisku. Dlatego obowiązkowo musisz przejść się po stajniach i sprawdzić, czy są one na bieżąco sprzątane. Wypytaj właściciela pensjonatu o standardowy plan dnia. Dowiedz się, jak często koniom podaje się świeże siano (w sezonie jesienno-zimowym) i czy w porze wiosenno-letniej zwierzęta mają nieograniczony dostęp do pastwiska, gdzie mogą swobodnie skubać trawkę.

Rada

Koniecznie przyjrzyj się innym koniom, które już mieszkają w danym pensjonacie. Jeśli wyglądają na zaniedbane i zahukane, nie jest to dobry znak.

Pamiętaj również, że dla konia znacznie lepsza jest stajnia typu angielskiego, a nie boksowa. W tej pierwszej zwierzęta mają więcej swobody, mogą zaspokajać swoją ciekawość i wychodzić na świeże powietrze, kiedy tylko mają na to ochotę.

Plac do jazdy

Praktycznie każdy profesjonalny pensjonat dla koni ma własny plac – często nawet pod dachem. Warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Nie może być tak, że na maleńkim placu właściciel pensjonatu próbuje „upychać” kilku jeźdźców, bo grozi to wypadkiem. Mniej ważne jest natomiast podłoże – zapanowała moda na podłoża kwarcowe, ale uwierz, że dla konia równie dobre będzie zadbane podłoże trawiaste czy nawet piaskowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie