Dlaczego konie zrzucają jeźdźców? Najczęstsze przyczyny

Upadek z konia to jedna z tych sytuacji, którą przeżyje praktycznie każdy jeździec. Nie ma tutaj znaczenia ani poziom umiejętności, ani doświadczenie. Upadki przytrafiają się nawet zawodowcom oraz osobom, które spędziły w siodle niemal całe życie – taki już urok tego sportu. Warto natomiast wiedzieć, że – wykluczając błędy techniczne – konie mają wiele dobrych powodów, aby zrzucić jeźdźca z grzbietu. Te najczęstsze przyczyny omawiamy w naszym poradniku.

Narowistość konia

Są konie charakteryzujące się nieprzeciętną narowistością. W dobrych szkółkach takie wierzchowce są zarezerwowane wyłącznie dla doświadczonych jeźdźców, którzy wiedzą, jak uspokoić konia i zachęcić go do współpracy. Jeśli takiego wierzchowca dosiądzie osoba z mniejszym doświadczeniem, to przygoda może się szybko zakończyć upadkiem.

Nadmiar energii

Częstą przyczyną zrzucania jeźdźca przez konia jest to, że wierzchowiec ma w sobie nadmiar energii, której nikt nie pozwolił mu uwolnić. Klasycznym przykładem będzie tutaj sytuacja, w której koń wiele godzin spędził w boksie, po czym od razu został osiodłany i skierowany do pracy z jeźdźcem. Dużo lepiej jest pozwolić takiemu koniowi swobodnie pobiegać po pastwisku lub przynajmniej przez kilkanaście minut oprowadzać go na lonży i dopiero wtedy dosiadać.

Brak komfortu

Konie również odczuwają dyskomfort w czasie jazdy, co w skrajnym przypadku może się skończyć nawet zrzuceniem jeźdźca. Jeśli siodło pije konia w grzbiet lub jeździec sprawił mu ból w jakikolwiek inny sposób (również niechcący), to reakcja wierzchowca może być naprawdę gwałtowna.

Strach

Konie, wbrew swojej posturze, należą do zwierząt stosunkowo lękliwych, a na pewno płochliwych. Czasami wystarczy jakiś drobiazg, na który jeździec nie zwróci uwagi, aby zwierzę stało się narowiste i zaczęło strzelać z zada, co może się skończyć bolesnym upadkiem. Konia może przestraszyć inne zwierzę, jakiś odpad leżący w lesie, huk czy inny hałas.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane