Nonius

Komuś, kto dopiero wkracza w świat hippiki, słowo to raczej kojarzy się z jakimś jeździeckim sprzętem, tymczasem jest to najliczniejsza rasa koni hodowanych na Węgrzech. Oryginalne stado Węgrzy przywieźli z Francji w 1815 roku. Były to głównie konie normandzkie, a najwspanialszy ogier nosił imię Nonius (wychowany został w stadzie Deux Ponts, jego ojcem był ogier pół-krwi angielskiej Orion, a matką klacz normandzka). Temu właśnie osobnikowi cała rasa zawdzięcza swoją nazwę. Ogier ten okazał się niezwykle płodny w krzyżówkach z innymi rasami. Zaczęto go kojarzyć z klaczami arabskimi, lipicańskimi, andaluzyjskimi i węgierskimi. Z krzyżówek tych powstawały niezwykle łagodne, pełne życia, a zarazem mocne i chętne do pracy konie. W ten sposób powstała uniwersalna rasa, nadająca się do różnorodnego użytkowania. Największe zainteresowanie wzbudziła wśród farmerów i węgierskiej armii. Nonius zostawił po sobie w sumie 79 ogierów reproduktorów i 137 klaczy hodowlanych. W 1840 roku zwierzęta te zostały uznane za nową rasę koni. Pod koniec XIX wieku klacze Noniusa zaczęto ko-jarzyć z końmi pełnej krwi angielskiej, wskutek tego powstały konie o lżejszym typie budowy.

Dzisiaj tę rasę można podzielić na trzy zasadni-cze typy: typ ciężki – pociągowy, typ używany w zaprzęgach i pracach polowych (lekkopociągowy, zaprzęgowy) oraz typ wierzchowy.

Charakterystyka

Wysokość typ lżejszy 155 do 165 cm, typ cięższy 165 do 175.

Eksterier  elegancki koń o szlachetnej sylwetce. Głowa zazwyczaj duża, o profilu garbonosym (pozostałość po krzyżówkach z lipicanami), długich uszach i stosunkowo małych oczach. Szyja jest najczęściej wysoko osadzona, a kark mocno umięśniony. Łopatki są przeważnie skośnie ustawione. Grzbiet i lędźwie są szerokie, a zad muskularny, masywny i lekko ścięty. Dużym atutem koni tej rasy są solidne stawy oraz duże, prawidłowo zbudowane i silne kopyta.

Masc konie wszystkich typów są zazwyczaj maści karej, skarogniadej lub ciemnogniadej, natomiast wszelkie białe odmiany są niepożądane.

Pochodzenie Francja

foto wikipedia.org

Monika Piech

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane