Wałach – co to oznacza?

Jeśli od pewnego czasu interesujesz się końmi, to prędzej czy później zetkniesz się z terminem „wałach”. Tym mianem określa się samca konia, który został poddany zabiegowi kastracji. Nie jest to żadne okaleczanie: zabieg ten ma na celu przystosowanie wierzchowca do funkcjonowania w towarzystwie ludzi, umożliwiając jego wykorzystanie do nauki jazdy konno.

Cechy wałacha

Wałachy są zwykle spokojniejsze, mniej agresywne i łatwiej poddają się szkoleniu niż ogiery. Zachowanie wałachów jest bardziej przewidywalne, nie ulegają one instynktom spowodowanym działaniem hormonów związanych z funkcjami rozrodczymi.

Przeznaczenie

Wałachy są używane w rekreacji, sporcie (np. skoki, ujeżdżenie) oraz jako konie robocze. Dzięki łagodnemu charakterowi często są wybierane jako konie dla początkujących jeźdźców i dzieci. Świetnie sprawdzają się w szkółkach oraz w prywatnej hodowli (niekomercyjnej).

Trzeba przy tym pamiętać, że wałachy nie mogą się rozmnażać, dlatego nie mają one zastosowania w hodowli.

Proces kastrowania

Kastracja konia to zabieg chirurgiczny, który zwykle przeprowadza się w młodym wieku (najczęściej między 6. miesiącem a 2. rokiem życia), ale można go przeprowadzić również u starszych koni.

Po kastracji konie mogą być mniej narażone na pewne choroby związane z hormonami płciowymi, dlatego zabieg ten może mieć uzasadnienie medyczne i jest wskazany w przypadku koni nieprzeznaczonych do celów hodowlanych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie