Posiadanie własnego konia czy choćby doglądanie wierzchowców w stadninie w ramach np. wolontariatu, wiąże się z całą masą obowiązków. Opieka nad koniem to ciężka praca fizyczna, która bazuje na zaspokajaniu podstawowych potrzeb zwierzęcia.
Koń hodowlany musi mieszkać w przestronnej i bezpiecznej stajni, co stanowi podstawę dbania o jego dobrostan. Stajnia powinna być regularnie czyszczona, a koń powinien mieć dostęp do czystej wody i świeżej ściółki.
Konie wymagają również codziennego wypuszczania na pastwisko, które musi być ogrodzone i wolne od niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby spowodować kontuzje.
Podstawą diety konia jest być siano i trawa. W okresie jesienno-zimowym wierzchowcom podaje się specjalne pasze, które są dostosowane do wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności konia.
W zależności od potrzeb może wystąpić konieczność suplementowania diety konia o niezbędne witaminy i minerały, co odbywa się pod kontrolą weterynarza.
Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne szczotkowanie końskiej sierści, co ma na celu nie tylko utrzymanie jej czystości, ale też wzmocnienie więzi między opiekunem a zwierzęciem.
W ramach pielęgnacji nie zapominamy o końskich kopytach, które powinny być codziennie sprawdzane i czyszczone, a także regularnie przycinane i ewentualnie podkuwane przez specjalistę.
W celu zadbania o zdrowie konia należy zapewnić mu regularne wizyty weterynaryjne, które mają na celu monitorowanie kondycji wierzchowca i reagowanie na wszelkie ewentualne problemy zdrowotne.
Obowiązkowe są również szczepienia chroniące konia przed poważnymi chorobami. Kalendarz szczepień układa weterynarz opiekujący się danym wierzchowcem.