Morgan

Założycielem rasy był ogier, lecz nie było on typowo ogierem hodowlanym. Wiadomo tylko, że trafił do niejakiego Justina Morgana w charakterze spłaty długów. Justin żył w Springfield w stanie Massachusetts, potem przeniósł się do Vermont ze swoim małym ogierem, którego nazwał Figure. Morgan był chory i biedny, dlatego też ogier musiał ciężko pracować na swoja paszę.

Po śmierci Morgana w życiu Figure nic się nie zmieniło, przechodził z rak do rąk i wykonywał każdą prace, którą go obarczono. Był koniem wierzchowym, pociągowym, a także reproduktorem. Nazywano go „koniem Morgana" Krył wieczorami wszystkie klacze doprowadzone do niego i dowiódł swoich zalet jako reproduktor. Potomstwo po nim było muskularne i silne. Tak oto mały 140 centymetrowy konik został założycielem rasy Morgan.

Nowoczesny morgan jest nieco lżejszy i wyższy. Morgany, a szczególnie ogiery Woodbury, Sherman i Bulrush, wywarły duży wpływ  na inne amerykańskie rasy np. Saddlebred, Quarter Horse i Tennessee Walker.

Morgany w Ameryce są końmi wierzchowymi i zaprzęgowymi. Odnoszą sukcesy w turniejach jazdy w stylu western, w rajdach i konkursach ujeżdżenia i skoków. W europie nie są jeszcze rozpowszechnione, ponieważ wysokie koszty z transportem koni z Ameryki i Kanady bardzo podnoszą ich cenę.

Charakterystyka

Wysokość : około 155cm

Maść : prawie zawsze gniada lub kasztanowata

Pokrój : muskularny koń o charakterystycznej głowie, suchych kończynach gęstej grzywie i bujnym ogonie.

Pochodzenie : Ameryka Północna

Ciekawostka : Wszystkie morgany pochodzą od jednego ogiera, którego nazywano nazwiskiem jego właściciela. Było to mocny koń o dobrym charakterze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie