Konie tej rasy pochodzą ze Szwajcarii, z terenów Jury. Rolnicy potrzebowali koni, które są niezawodne przy pracy na stromych zboczach. Musiały być one krępe, niezbyt ciężkie, pełne zapału do pracy, a do tego niewymagające.
Rasa ta powstała ze skrzyżowania miejscowych koni roboczych z gorąco- i zimnokrwistymi. Rasa ta była tak doskonała, że w niedługim czasie zwróciła uwagę armii. Szwajcarscy kawalerzyści patrolowali górskie granice na freibergerach.
Hodowlę tych koni silnie kontroluje państwowy związek hodowców, który dąży do tego aby źrebięta koni tej rasy dobrze się sprzedawały. Dlatego też starannie dobiera się ogiery do reprodukcji w stadninie w Avanches. W ostatnich latach konie te dzięki starannemu krzyżowaniu udało się nieco uczynić lżejszymi. Do uszlachetniania związek użył szwedzkich ogierów gorącokrwistych i koni trakeńskich.
Freibergery posiadają ujednolicony wygląd, postawę i maść która najczęściej jest gniada i kasztanowata w różnych odcieniach. Pozwala to łatwo dobrać konie do zaprzęgu. W Szwajcarii istnieje tradycja całkowitego golenia ich bujnej grzywy.
Charakterystyka
Wysokość: od 150 cm
Eksterier: Silny koń z głową o prostym profilu i suchymi kończynami.
Maść: Gniada lub kasztanowata w różnych odcieniach często z białymi odmianami.
Pochodzenie: Szwajcarska Jura
Ciekawostka: Freiberger zmienił się ze średnio ciężkiego konia roboczego w lżejszego konia wierzchowego i zaprzęgowego. Dzięki swojemu zrównoważonemu charakterowi jest idealny do przejażdżek w terenie.
J.F
foto Wikipedia