Angloarab shayga

Stadnina Babolna powstała w 1789. Węgry w tym czasie należały do cesarstwa Austo-węgierskiego i posiadają wielkie tradycje w hodowli koni szlachetnych, zarówno w Babolnie, jak i  także w innych państwowych stadninach np. Topolciankach i Radowcach.

Shayga szybko wyrobił sobie markę, ponieważ z krępymi węgierskimi klaczami dawał bardzo dobre źrebięta, elegancki w typie araba, lecz większe i bardziej kalibrowe od swojego ojca. Aby utrzymać podobieństwo do konia arabskiego, ograniczono potem dopływ innej krwi do nowej rasy. Do rozrodu były przeznaczone klacze o mocnej i krępej budowie, oraz odpowiednie ogiery. Około 200 lat angloaraby shayga są hodowane w czystości rasy. Dopuszczalne jest ich krzyżowanie z arabami.

Każdy koń tej rasy  jest w typie mnie lub bardziej orientalnym. Zwykle nie maja one szczupaczego profilu głowy. Są bardziej wyraziste i odpowiadają europejskiemu wzorcowi konia wierzchowego. Araby czystej krwi są używane głównie do wyścigów, natomiast angloaraby shayga można użytkować w różnych dyscyplinach sportowych. Dzisiaj hoduje się je na Węgrzech, w Austrii, oraz Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii.

Charakterystyka

Wysokość ok. 155 cm

Eksterier: Konie eleganckie, wyraziste, w formie araba, lecz wyższe, bardziej kalibrowe i o większych ramach.

Maść: przeważa siwa, lecz można spotkać także gniade, kasztanowate, kare

Pochodzenie: Węgry, stadnina Babolna i inne stadniny dawnych Austro-Węgier

Ciekawostka : Rasa swój początek zawdzięcza krzyżówce ogierów arabskich z klaczami węgierskimi półkrwi.

J.F

foto wikipedia

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie