Dawniej – niezastąpione. Dziś natomiast konie nie pełnią już praktycznie żadnej istotnej funkcji w rolnictwie. Nie pracują w polu, nie ciągną wozów z płodami etc. Zastąpiły je wydajniejsze maszyny, co jednak wcale nie oznacza, że konie przestały być potrzebne w gospodarstwach rolnych. Zmieniła się natomiast ich rola, o czym przeczytasz w naszym artykule.
Podstawowym zadaniem współczesnych koni jest zapewnianie ludziom przyjemności z kontaktu z tymi zwierzętami. Z takiej rekreacji bardzo chętnie korzystają goście gospodarstw agroturystycznych. Obecność konia w gospodarstwie znacząco zwiększa atrakcyjność danego miejsca, pozwalając uzupełnić ofertę pobytową o zorganizowane zajęcia jeździeckie czy terapeutyczne.
A propos terapii: konie są wybitnymi terapeutami, wykorzystywanymi przede wszystkim do zajęć rozwijających dla dzieci, m.in. z porażeniem mózgowym, różnymi dysfunkcjami i niepełnosprawnościami.
We współczesnych gospodarstwach rolnych kładzie się duży nacisk na oferowanie czegoś więcej, niż tylko działalność typowo rolnicza. Jej uzupełnieniem może być organizowanie zajęć terapeutycznych z udziałem koni.
W wielu eko-gospodarstwach stopniowo wraca się do wykorzystania koni w pracach rolniczych, w tym na polu. Właściciele takich gospodarstw podkreślają, że koń ma ku temu naturalne predyspozycje, a jego praca jest przyjazna środowisku i nie ma negatywnego wpływu na jakość uzyskiwanych plonów.
Jak widać choć rola konia w gospodarstwie rolnym diametralnie się zmieniła, to wciąż są to zwierzęta spotykane w gospodarstwach rolnych i trudno sobie wyobrazić, aby miało się to zmienić w przewidywalnej przyszłości.