Popularne dyscypliny sportowe z udziałem koni

Marek Szydełko
27.12.2023

Współcześnie konie rzadko są wykorzystywane do pracy. O wiele częściej służą rekreacji, terapii oraz uprawianiu sportu. W wielu krajach popularne są dyscypliny sportowe z udziałem koni, które gromadzą tłumy na trybunach i przed telewizorami. Kilka przykładów takich dyscyplin znajdziesz w naszym artykule.

Ujeżdżanie

Ta dyscyplina jest również nazywana dressage. Ujeżdżanie to dyscyplina olimpijska, co podnosi jej prestiż. W tym sporcie chodzi o to, aby koń kierowany przez jeźdźca wykonywał określone figury oraz poruszał się zgodnie z ustalonym rodzajem chodu. Całość jest oceniana przez sędziów, którzy zwracają uwagę na aspekty techniczne oraz na współpracę jeźdźca z koniem.

Skoki przez przeszkody

Jest to bardzo efektowna i przez to też popularna dyscyplina sportu, która – zgodnie z nazwą – polega na skakaniu konno przez ustawione przeszkody. Zadaniem jeźdźca jest wykonanie przejazdu po wyznaczonym torze, na którym znajdują się przeszkody o różnym stopniu trudności. Czysty przejazd jest nagradzany dodatkowymi punktami. To także dyscyplina olimpijska.

Wyścigi konne

Szalenie popularne w kręgach snobistycznych, organizowane m.in. na warszawskim Służewcu. Wyścigi konne są bardzo ekscytujące, stanowiąc również formę hazardu – wiele osób obstawia wyniki, wybierając konkretnego konia, który w ich ocenie ma największe szanse na zwycięstwo (stąd też powiedzenie: „postawić na dobrego konia”).

Rodeo

Ta dyscyplina cieszy się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych czy Meksyku, ale też w niektórych krajach azjatyckich. Istnieje mnóstwo form rodeo, od ujeżdżania konia na oklep, aż po dyscypliny zręcznościowe z wykorzystaniem lasso.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie