Wolontariat cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród ludzi młodych oraz seniorów. To świetny sposób na to, aby komuś pomóc, zdobyć cenne doświadczenie, pozyskać nowych znajomych i pożytecznie wykorzystać wolny czas. Istnieje mnóstwo form wolontariatu. Jedną z nich jest świadczenie bezpłatnej pomocy w stajni – czy to w prywatnych szkołach nauki jazdy, czy (lepsze rozwiązanie) w stowarzyszeniach i fundacjach jeździeckich. Dlaczego warto zdecydować się na taki wolontariat? Kilka ważnych argumentów wymieniamy w naszym poradniku.
Bliski kontakt ze wspaniałymi zwierzętami
Kontakt z koniem jest jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń, na jakie można liczyć w swoim życiu. Te zwierzęta mają w sobie jakiś magnetyzm. Mają doskonały wpływ na człowieka, koją nerwy, pozwalają szybko zapomnieć o codziennych problemach. Nieprzypadkowo konie są przecież wykorzystywane w zajęciach terapeutycznych, m.in. dla dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Aspergera, osób chorujących na depresję. Jako wolontariusz możesz mieć stały kontakt z tymi wspaniałymi zwierzętami, w dodatku zupełnie za darmo.
Ciężka praca, która wiele może Cię nauczyć
Decydując się na wolontariat w stajni musisz mieć świadomość, z czym to się wiążę. Nie jest to lekka praca. Wymaga tężyzny fizycznej, ogromnego samozaparcia, odporności na nieciekawe widoki, sumienności. Nie straszymy – tylko lojalnie ostrzegamy, że nie każdy się w tym odnajdzie. Gdy już jednak wejdziesz w rytm, to po kilku tygodniach nie będziesz mógł sobie wyobrazić zrezygnowania z wolontariatu. Da Ci to bardzo cenne doświadczenie, a przede wszystkim nauczy Cię szacunku do ciężkiej, uczciwej pracy.
Możliwość odbycia bezpłatnego kursu jeździeckiego
Jest wysiłek, powinna być i nagroda. Tak do sprawy podchodzą właściwie wszystkie stadniny, szkółki jeździeckie czy stajnie należące do fundacji i stowarzyszeń. Wolontariuszom bardzo często proponuje się zupełnie darmowe kursy jeździeckiego pod okiem instruktorów. Jest to świetna okazja do tego, aby wejść do świata pięknego, szlachetnego sportu – również, a może przede wszystkim dla tych osób, których normalnie nie byłoby stać na kurs jeździecki.