Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z jeździectwem czy opieką nad końmi, powinien jak najlepiej poznać charakter tych zwierząt. Koń i człowiek to idealny tandem, ale tylko do momentu, w którym nie zostanie przekroczona granica akceptacji zwierzęcia dla niektórych zachowań. W naszym artykule wyjaśniamy, czego nie lubią konie.
Konie są z natury bardzo spokojne i nie akceptują hałaśliwego zachowania. Są bardzo wyczulone na tle gwałtownych, donośnych dźwięków, jak wybuchy petard, wystrzały, warkot silnika etc.
Tym, czego bezwzględnie nie należy robić przy koniach, jest agresywne zachowanie. Konie doskonale wyczuwają nerwowość człowieka i mogą na to reagować w nieprzewidywalny sposób. Stąd też radzimy, aby zrezygnować z jazdy, gdy masz zły humor, wydarzyło się coś stresującego lub czeka Cię np. nieprzyjemne spotkanie.
Paradoksalnie konie nie czują się najlepiej w towarzystwie osób, które przejawiają brak zdecydowania, nie wiedzą, czego od nich oczekują i nie potrafią podejmować szybki decyzji. Ma to zły wpływ na psychikę zwierzęcia, które czuje się niepewnie i udziela mu się nerwowość opiekuna.
Konie są zwierzętami z klaustrofobią, dlatego w miarę możliwości nie należy zamykać ich w ciasnych przestrzeniach. Oczywiście czasami jest to niezbędne, na przykład w celu przetransportowania konia w przyczepce. Wówczas jednak stosujemy np. osłony na oczy, by uspokoić i lekko zdezorientować wierzchowca.
Koń nie powinien też zbyt długo przebywać w zamkniętym boksie. Lepszym wyborem dla niego jest stajnia, w której może się swobodnie poruszać. Z kolei nawet zimą bezwzględnie trzeba umożliwić koniowi wychodzenie na wybieg/pastwisko.