Życie w grupie

Grupowa hodowla koni ma na nie najbardziej zbawienny wpływ, gdyż odpowiada ich naturze. Lecz niestety nie wszyscy hodowcy biorą sobie to do serca i oddziela konie z obawy przed pokaleczeniem. Można to uzasadnić ponieważ na wolności konie mają więcej przestrzeni , i zwierzęta stojące niżej w hierarchii mogą się zawsze oddalić na bezpieczną odległość.

W związku z możliwością zaistnienia sytuacji zagrażającej zwierzęciu są zalecane wybiegi o okrągłym kształcie co pozwala na załagodzenie konfliktu. Na pewno śmiesznie to brzmi, ale mam na myśli jedną ważną rzecz. Konie wpędzone w ślepy zaułek nie mające szansy do ucieczki stają się bardziej agresywne, zaczynają się bronić, no i zaczyna się poważna walka, a jak jest koło to po prostu koń ucieka dalej.

W ośrodku powinna być przynajmniej jedna osoba, która rozumie zachowania koni, potrafi odróżniać jaki  koń jest wyższy rangą a jaki niższy. Powinna wiedzieć, że konie słabsze i niższe w hierarchii powinny mieć zawsze jakiegoś kumpla, stały dostęp do jedzenia i wody. Obserwować jak często występują zachowania agresywne, a nawet zapobiegać ich powstawaniem.

Aby dobrze dobrać grupę koni powinno się zwrócić uwagę na to, czy konie się tolerują. Dobrym pomysłem jest podział ze względu na typ. Kuce, konie zimnokrwiste i konie arabskie idealnie nadają się do trzymania w systemie grupowym. Nie zapominajmy, że kuce zawsze będą najważniejsze J

Konie gorącokrwiste i pełnej krwi dość często sprawiają problemy i mają skłonność do zachowań agresywnych. Jeśli zobaczymy, że koń nie jest akceptowany przez grupę postarajmy się go od niej zabrać bo nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Wiek też ma dużą role w tworzeniu grupy. Młode konie mogą być narażone na dominacje starszych, dlatego dobrze żeby w grupie  były dwa młode konie, które będą się trzymać razem. To samo dotyczy osobników starszych. Jeśli mamy grupę młodych koni i chcemy dodać starszego, to znajdźmy mu kumpla w jego wieku. Co do umaszczenia to też warto to przytoczyć, iż wśród ciemnych koni, osobnikowi o jasnym umaszczeniu może być ciężko. Śmieszne ale prawdzie. W doborze kumpli ma także wpływ rasa a nawet wzrost.

Pamiętajmy że KOŃ NIE MOŻE BYĆ SAM!

Trzymanie konia w odosobnieniu jest nie zgodne z jego naturalnym sposobem życia i nie zgodne z Ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997r.  W rozdziałach 2 i 3 jest mowa o zaspokojeniu potrzeb zwierzęcia, zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowania, opieki i ochrony.  Dlatego rozważnie podejmujmy każdą decyzję o posiadaniu jakiegokolwiek zwierzaka.

J.K

Za zgodą wydawnictwa RM

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie