Złe zachowanie i jego zaburzenia.

Zachowanie konia żyjącego na wolności bardzo różni się od jego kuzyna trzymanego w stajniach pod opieką człowieka. Różnice te są dość duże i polegają na sposobie utrzymania i użytkowania danego konia. Sposób w jaki są utrzymane ma wpływ na ilość czasu jaką konie udomowione poświęcają na dane czynności. Ludzie chcący trzymać konie w warunkach zbliżonych do naturalnych powinni dążyć do jak największej redukcji różnic, które mają duży wpływ na samopoczucie zwierząt jak i na ich charakter, sposób życia:

1.Konie dzikie  poświęcają ok.: 10% czasu na leżenie, 20% czasu na stanie,60%czasu na jedzenie, 10% czasu na inne czynności.

2.Konie pozostające pod opieką człowieka w boksach z sianem i słomą do oporu: 10% leżenie,40% stanie, 48% jedzenie, 3% inne czynności.

3. Konie w biegalni pod opieką człowieka siano i słoma bez ograniczeń: 10% leżenie, 23% stanie, 58% jedzenie, 10% pozostałe czynności.

4. Konie w boksach bez słomy, siano w porcjach: 16% leżenie, 68% stanie, 16% jedzenie, 0% inne czynności.

I tak niestety ale się dzieje. Zaburzenia zachowania następuje wtedy gdy zwierze nie może dostosować się do postawionych mu „wymagań". Do powstań narowów przyczynia się człowiek poprzez złe użytkowanie, traktowanie i hodowle tych zwierząt.

Zaburzenia są naprawdę różne, tak jak posiadają różne podłoża. Czasem nawet zmiana warunków utrzymania nie pomaga zwierzęciu wrócić do normalności. Ale nie mylmy zaburzeń wywołanych przez człowieka z zachowaniami niepożądanymi.

Zachowania niepożądane nalezą do naturalnych u koni, które mogą utrudniać kontakt człowiekowi ze zwierzęciem i jego użytkowanie. Można tutaj przytoczyć takie zachowania jak: problem z załadunkiem na przyczepę, ponoszenie, nerwowość podczas podkuwania, płochliwość, wspinanie się. I wiele innych. Aby rozróżnić takie zachowania potrzebna jest nawet wiedza specjalistyczna i dokładna obserwacja konia.

Pamiętajmy że konie to zwierzęta wrażliwe i pamiętliwe. Możemy nawet zrobić im krzywdę nieświadomie, chcąc dla nich dobrze. Dlatego zastanówmy się nad tym co robimy i pamiętajmy że zwierze nie jest rzeczą.

Dane zaczerpnięte dzięki uprzejmości wydawnictwa RM

J.K

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie