Potrzeba pielęgnacji sierści

Konie potrafią sobie pielęgnować sierść na swój sposób poprzez tarzanie się, drapanie, lizanie, kąpiel. Można nazwać to pielęgnacją samodzielną, która ma na celu poprawę samopoczucia  wpływ na zdrowie i jest dość ważnym końskim rytuałem w ciągu dnia. Konie także pielęgnują się wzajemnie poprzez iskanie można nazwać takie zachowania pielęgnacją społeczną.

Dużo osób zastanawia się dlaczego konie się tarzają, a no dlatego żeby się podrapać kiedy są spocone po jeździe, pozostawić swój zapach na danym terenie, ochronić się przed nadmierną inwazją owadów, i w czasie schorzeń takich jak kolka ukoić ból, ale w takich sytuacjach jest niebezpieczne dla konia. Przyjrzyjmy się koniom, które mają zamiar się wytarzać. Zanim to zrobią dokładnie wąchają podłoże, i jest to „zaraźliwe" ponieważ kiedy jeden osobnik zacznie to rozpoczyna się reakcja łańcuchowa i inne konie także się tarzają. Można domniemać, iż takie zachowanie ma na celu zatarcie zapachu poprzednika, który tarzał się wcześniej w tym miejscu.

Podczas społecznej pielęgnacji sierści konie nawzajem gryzą sobie delikatnie siekaczami miejsca na ciele, do których same mają trudny dostęp. Takie zachowanie najczęściej można zaobserwować u zwierzą, które łączą silne więzy stadne.

Pielęgnacja ma duży wpływ na samopoczucie zwierząt , dlatego posiadając konie powinniśmy im to udostępnić. Konie trzymane w stajni często chętnie tarzają się w świeżej słomie, i jest to niebezpieczne, gdyż zwierze może zaklinować się w boksie. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie tarzania się poza boksem np. na biegalni, padoku, ujeżdżalni kiedy jest pusta. Konie przeważnie wybierają piaszczyste podłoże lub te najbardziej błotniste jeśli nie mają innego wyboru. Nie zabraniajmy im tego. Wiem że człowieka biorą nerwy, jak wyczyści konia wszystko cacy puści na lakę a tu bach! Zwierzak się kładzie i dokładnie obtacza piaskiem lub błotną panierką. Koń nie jest maskotką która ma zawsze błyszczeć koń to zwierze, które powinno zaspokajać swoje potrzeby. A mu powinniśmy mu to udostępnić .

I jeszcze sprawa zbyt luźnych kantarów. Zwracajmy na to uwagę, gdyż konie podczas ocierania się o drzewa, belki mogą zaczepić takim kantarem wpaść w panikę i dotkliwe się pokaleczyć a nawet zabić.

Za zgodą wydawnictwa RM

J.K

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie