Galop

W ujeżdżeniu wyróżnia się cztery rodzaje galopu:
1.    Galop roboczy
2.    Galop zebrany
3.    Galop pośredni
4.    Galop wyciągnięty


Galop roboczy
Jest to rodzaj chodu w którym koń prezentuje się w najlepszej równowadze.

Galop zebrany
Koń pozostaje na wędzidle. Do przodu porusza się z uniesiona i zaokrąglona szyją, a jego nos zbliżony jest do linii pionu. Galop ten cechuje lekkość na przodziki zaangażowanie zadu. Wykrok konia jest krótszy  lecz chód lżejszy  i bardziej zaangażowany. Krótszy wykrok powinien dawać wrażenie, ze Kon odbija się ze zwiększoną energią. Aby tak mogło się stać to Kon powinien wyżej unosić kończyny.

Galop pośredni
W tym chodzie koń porusza się naprzód swobodnym wyciągniętym skokiem. Jego nos znajduję się bardziej przed linia pionową niż podczas galopu zebranego, dodatkowo koń lekko Obiza głowę i szyję.

Galop wyciągnięty
Koń pokonuje maksymalny  odcinek przy każdym skoku  przy czym pozostaje spokojny i utrzymuje dobra równowagę. Powinien obniżyć głowę i wydłużyć szyję, a czubek nosa mieć skierowany lekko do przodu.

 
Rytm w galopie
Galop jest chodem trzytaktowym. W czasie stawiania jednego skoku galopu występuje następująca sekwencja: zewnętrzna zadnia, przekątna para – wewnętrzna zadnia i zewnętrzna przednia na końcu wewnętrzna przednia p niej następuje moment zawieszenia.
Koń w galopie może mieć dwie nogi prowadzące. Kiedy galop odbywa się na prawidłową nogę, to prowadząca jest wewnętrzna przednia. Czyli prościej, kiedy Kon galopuje w lewo to rusza z zadniej prawej, a ostatnia przed Momotem zawieszenia uderza lewa przednia. Jeżeli koń galopuje w prawo to zaczyna z lewej zadniej, następnie staje przekątną para: prawa zadnia i lewa przednia, a na koniec uderza prawą przednią, która sięga daleko do przodu.



Błędy w galopie
Galop staje się e czterotaktowy, a koń nie przesuwa się zbytnio do przodu, są trzy przyczyny kiedy galop może zbliżać się do czterotaktu:
1.    Koń galopuje za mocno, wisząc naprzodzie. Przekątna para nóg może się rozdzielić i przednia nogą będzie wyprzedała uderzenie zadniej nogi po przeciwnej stronie.
2.    Koń jest przytrzymywany na siłę i zmuszany do skrócenia wykroku, przekątna para nóg może się rozdzielić i zadnia noga może wyprzedzać uderzenie przedniej.
3.    Koń jest bardzo sztywny w szyi i grzbiecie.
Często galop jest nie regularny kiedy brakuje mu energii, poproś konia aby zagalopował mocniej do przodu energicznymi krokami.

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane