Chód, anglezowanie, galop – poznaj podstawowe sposoby poruszania się konno

Jazda konno to ogromna przyjemność, ale także odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i wierzchowca. Dlatego wymaga lat treningów i praktyki, aby w końcu móc powiedzieć, że w pełni panuje się nad koniem. Kolejne etapy nauki obejmują przechodzenie do coraz szybszego tempa poruszania się konno.

Chód

Na początku nauki jeździec musi opanować jazdę konno w chodzie. Koń może się poruszać stępem, kłusem lub cwałem. Pierwszy etap to oczywiście stęp, czyli po prostu spacer, podczas którego koń jest prowadzony na lonży, a jeździec może się oswoić z tym, że ma pod sobą wierzchowca. Uwaga – to wcale nie jest takie proste!

Gdy jeździec opanuje już stęp, to może przejść do nieco szybszych rodzajów chodu, czyli kłusu oraz cwału, cały czas pracując nad odpowiednim balansowaniem i rozwijając mięśnie odpowiadające za pewne siedzenie w siodle.

Anglezowanie

Kiedy chód już nie wystarcza i jeździec czuje potrzebę nieco szybszego poruszania się konno oraz ma wystarczające umiejętności, to może przejść do anglezowania w kłusie. To nic innego, jak rytmiczne ruchy biodrami w siodle (góra-dół), co umożliwia zamortyzowanie uderzeń o koński grzbiet. Dzięki temu możemy poruszać się ze znacznie większą prędkością, bez ryzyka upadku czy bólu dolnych partii mięśniowych.

Galop

Galop to najszybszy rodzaj chodu konia i zwykle ostatni etap nauki jazdy pod nadzorem instruktora. W galopie koń porusza się już naprawdę szybko, co pozwala poczuć ogromną przyjemność z jazdy, wiatr we włosach oraz przypływ adrenaliny.

W galopie należy zachować maksymalne skupienie, cały czas kontrolując kierunek końskiego chodu i obserwując otoczenie, aby nie dopuścić do żadnej groźnej sytuacji. Wypadki w galopie są bardzo niebezpieczne i często kończą się poważną kontuzją jeźdźca, a nawet konia. Dlatego jest to chód przeznaczony wyłącznie dla osób doświadczonych w siodle, w pełni panujących nad wierzchowcem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie