Zdrowa dieta czworonoga. Jak dbać o jadłospis konia

Podobnie jak człowiek, tak samo rumak posiada bardzo wrażliwy układ pokarmowy. W związku z tym, nie bez znaczenia okazuje się właściwa dieta, którą mu fundujemy. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad dbania o konie, w tym zwłaszcza sportowe.

Życiodajna woda

Nie ma możliwości, aby koń prawidłowo rozwijał się i miał siłę bez odpowiedniej dawki wody. Dziennie musi wypijać między trzydzieści, a nawet siedemdziesiąt litrów płynu. To, ile konkretny zwierzak spożyje płynu, uzależnione jest od wielu czynników – od temperatury powietrza i wilgotności w jego najbliższym otoczeniu, przez określoną rasę, aż do wieku i kondycji zdrowotnej. Woda powinna być przede wszystkim świeża i obowiązkowo sprawdzona pod kątem czystości. Istotne jest również systematyczne pojenie rumaka, optymalnie dwa razy na dobę w sezonach poza letnim, bowiem w szczycie najwyższych upałów koń powinien pić po pięć razy dziennie.

Dobrana pasza

Nie bez znaczenia okazuje się również jakość serwowanego zwierzakowi pokarmu. Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje pasz przeznaczonych dla różnych koni, np dla źrebaków czy specjalna pasza dla koni sportowych. Warto zatem zwrócić uwagę na dobór specjalistycznego pożywienia, jakie będzie bazowało zwłaszcza na wartościowym składzie, skrupulatnie dobranym do rasy, gatunku, a co chyba najważniejsze - wieku ssaka. Zdobycie artykułów spożywczych dla koni nie jest trudne, ponieważ istnieją serwisy online nastawione na dystrybucję tego rodzaju wyrobów, których przykładem jest serwis Chrupka.eu. Za jego pośrednictwem możliwe okazuje się nabycie pieczołowicie dobranych artykułów spożywczych, jakie zapewniają optymalną dawkę energii oraz białka, komplet niezbędnych witamin i minerałów, a także łagodzący skutki stresu magnez i chelaty przyczyniające się do rozwoju zdrowych kopyt naszego rumaka.

Stały dostęp do pokarmu

Najważniejsze jest, aby koń posiadał ciągły dostęp do jedzenia. Musimy zagwarantować zwierzakowi systematyczne wypełnienie przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zadbać o to, by w jego układzie neutralizowane były soki trawienne. W tym celu nadrzędne okazuje się regularne serwowanie koniom sieczki, sianokiszonki, słomy oraz siana. Dzięki temu, ssak jest pozbawiony kłopotów zdrowotnych, w tym problemów behawioralnych. I znowu powracamy na moment do sklepu internetowego Chrupka.eu, który posiada wysokiej jakości pokarm dostępny za przystępną cenę w ilościach po kilkadziesiąt kilogramów. Zasada, jaką zdecydowanie musimy się kierować, niezależnie od tego jakiego rodzaju paszę wybierzemy dla rumaka, tyczy się regularności i precyzji doboru ilości spożywanego jedzenia. Zaleca się karmić zwierzęta często, ale w małych ilościach.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie