Trzy złote zasady

Wszechstronny trening ujeżdżeniowy, może pokazać jak zbudować poczucie własnej wartość u konia, jak sprawić aby uwierzył, że stać go na więcej. Trening pomaga leniwemu koniowi odkryć, że ruch na przód jest radością. Zachęca spięte konie do rozluźnienia, uczy je jak mają się odprężyć pod siodłem.

Aby osiągnąć taki skutek powinniśmy trzymać się trzech „złotych" zasad którymi są: klarowność poleceń, konsekwencja i uprzejmość.

Klarowność - wieliu jeźdźców nie wie „jak" wykonać niektóre rzeczy. I ich konie próbują zgadywać o co się je prosi. Sygnały do wykonywania poleceń są losowe, konsekwencja tego jest nie przewidywalność końskich odpowiedzi. Trening nie może opierać się na losowym wyborze poleceń. Dany sygnał powinien określać jedną i tą sama komendę. Jeżeli prosisz konia o coś innego, musisz zastosować całkiem inny sygnał. Zaczynasz od nauczenia konia podstawowych komend „słów" takich jak: „idź", „stój", „zwrot w lewo", „zwrot w prawo„. I powoli wyraz po wyrazie rozwijasz zasób słów, co pozwala Tobie i koniowi na subtelne porozumiewanie się.

Konsekwencja - Zastanów się dlaczego jednemu jeźdźcowi wyszkolenie konia zajmuje mniej czasu niż innemu ? Często przyczyna leży w konsekwencji.

Jeżeli jednego dnia nalegasz aby koń szedł energicznym stępem bez pomocy z Twojej strony, a drugiego dnia zaczynasz w tym celu nieustannie używać naprzemiennie łydek, to jesteś nie konsekwentna. Taki rodzaj niekonsekwencji „oducza" konia.

Uprzejmość - sygnały jakich używamy do komunikacji z koniem nazywamy pomocami. Będziesz porozumieć się z koniem poprzez wskazanie lub pomaganie w zrozumieniu komend, a nie przez ich wymuszanie.

Aby zrozumieć, jak należy je stosować, trzeba poznać podstawowe zasady kształtowania zachowań. Jest to najbardziej efektowny sposób szkolenia. Kiedy kształtujesz zachowanie, dajesz sygnał na który zwierzę odpowie poprawnie. Twoim zadaniem jest nagrodzenie poprawnej odpowiedzi, a ukaranie za złą.

Za prawidłową odpowiedź chwalisz konia np. poklepujesz go, spokojnym głosem mówisz „Dobry koń" lub robisz krótką przerwę stępie ma długiej wodzy.

Za nieprawidłową odpowiedź musisz ukarać konia. Lecz podkreślam że słowo „kara" nie oznacza znęcania się lub bicia konia. Karą może być powtórzenie tego samego ćwiczenia, lub w najbardziej surowym wypadku lekkie klepnięcie palcatem. Ważne jest to iż kiedy nauczasz konia czegoś nowego najważniejsze jest chwalenie go za nawet najmniejszy dobry wysiłek.

J.F

Na podstawie książki Jane Savoie

„ Wszechstronne szkolenie konie" wyd galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.