Rajd jeździecki – jak się przygotować i co zabrać?

Rajdy jeździeckie to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu w siodle. Takie rajdy organizują szkółki czy lokalne stowarzyszenia jeździeckie, a także prywatne grupy miłośników koni. W rajdzie może wziąć udział osoba mająca już co najmniej podstawowe umiejętności, potrafiąca zapanować nad koniem i zdolna do spędzenia w siodle często wielu godzin w ciągu dnia. Do takiego rajdu trzeba się też odpowiednio przygotować, zabierając ze sobą kilka podstawowych rzeczy.

Ubiór jeźdźca

Na początek skompletuj odpowiednie ubranie. Oczywiście podstawą jest strój jeździecki, który składa się z bryczesów, wysokich butów oraz kasku. Dodatkowo, w zależności od pogody, załóż kamizelkę lub bluzę. Do torby lub plecaka spakuj też rzeczy chroniące przed deszczem i upałem.

Pakujemy torbę na rajd

W torbie muszą się znaleźć wszystkie rzeczy, jakie mogą się przydać w terenie. Jeśli jest to rajd całodzienny, to na pewno warto mieć przy sobie latarkę czołówkę, jedzenie, wodę oraz przekąski, po które można sięgnąć nie zsiadając z konia.

Smakołyki dla konia

Nie zapominamy oczywiście o koniu, dla którego warto spakować kilka smakołyków. Przydadzą się w momencie, gdy wierzchowiec będzie już wyraźnie zmęczony i zacznie się robić marudny.

Apteczka

To konieczny element wyposażenia jeźdźca wybierającego się na rajd! W apteczce umieszczamy zarówno środki opatrunkowe dla ludzi, jak i dla konia. Z myślą o wierzchowcu warto mieć przy sobie maść na otarcia, antybiotyk w sprayu czy tzw. alu spray.

Akcesoria do pielęgnacji konia

Dodatkowo dobrze jest spakować kilka szczotek, którymi w razie potrzeby będzie można szybko doprowadzić konia do porządku. Nie zapomnij również o szczotce do kopyt, która może być niezbędna, gdyby koń zgubił podkowę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie