Wewnętrzne „ustawienia”

Konie posiadają doskonałą zdolność orientacji w terenie i poczucie miejsca. Potrafią wrócić do domu, rozpoznać drogę, którą już przeszły, i podczas każdego wyjazdu są doskonale zorientowane, kiedy zaczyna się powrót do domu.

Zwierzęta te, są czułe na zmianę warunków atmosferycznych. Są odporne na pogodę, lecz nie są zbytnio uradowane, kiedy muszą znosić ulewny deszcz, upał, czy śnieżycę. Wiele koni na zbliżającą się burzę reaguje napięciem, podczas upału są rozleniwione, a na trzaskający mróz reagują wybuchowym nastrojem. Lecz największe napięcie wskazują podczas silnego wiatru. Ich instynkt ostrzega je, że mogą nie usłyszeć zagrożenia. Równie nieprzyjemna jest dla nich inwazja owadów. Konie żyjące dziko chronią się przed owadami tarzając się w błocie, zaschnięta warstwa w pewnym stopniu je chroni.

Wiele koni potrafi racjonalnie gospodarować swoimi siłami, i nie przemaczają się zbytnio w terenie. Zdecydowanie sygnalizują, kiedy czas wracać do domu.

Trzeba też uważać na podłoże, po którym jeździmy. Konie mają dość czułe kopyta, i kończyny podatne na skaleczenia. Podczas poznawania różnego rodzaju podłoża musimy mieć na uwadze zdrowie naszego konia i stopniowo przyzwyczajać go. Wszystkie konie potrafią wchodzić i schodzić z góry, skakać małe przeszkody, pływać. Przeszkody naturalne pokonują bez problemu, zakładajmy, że nie są ustawione specjalnie. Instynkt ostrzega je przed bez podstawną utratą energii.
Konia można nauczyć pokonywania małych przeszkód. Wiele koni czerpie tego przyjemność w rozwiązywaniu takich zadań. Pokonywanie kłód, strumyków, płytkich rowów są bardzo interesującą formą ruchu dla zwierzęcia. Dla jeźdźca będzie największą przyjemnością, gdy jego koń z własnej woli i chęci pokona taką przeszkodę. Obowiązkową nauką dla konia i jeźdźca jest nauka pokonania wody, wyjazd w teren nie powinien popsuć cię z powodu pierwszej napotkanej kałuży. Czasami jest to bardzo trudno nakłonić konia do przejścia przez małą kałużę i wymaga to dużo cierpliwości i czasu.

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie