W terenie - jazda terenowa na koniu

Nic nie jest tak przyjemnego i ekscytującego jak jazda w terenie, w skrócie mówi się „teren”. Kto raz spróbuje, ten zawsze będzie chciał tylko jeździć w ten, a nie inny sposób. Podczas takiej jazdy spotykają się instynkty konia i człowieka. Niektóre ośrodki nie prowadzą jazd w terenie, lub jak się zdarzy to trwa to ok. godziny, włączając w to 15 minut na rozgrzewkę jak i stępowanie koni. Czyli takiej prawdziwej jazdy jest ok. 30 minut. Lecz tutaj jest więcej bodźców, które ekscytują konia i sprawiają, że czuje się „wolny” czasem dosłownie. Dlatego też musimy być bardziej ostrożnie i czujni.

Każdy koń bez względu na wiek potrafi iść w teren. Jazda terenowa pozwala nam dyskretnie zbliżyć się do konia. Lecz najbardziej problematyczne stają się nakazy i zakazy, którymi wyjazd jest wręcz obciążony. Każde województwo ma swoje przepisy dotyczące poruszania się konno po lasach itd. Podczas takiej przejażdżki często możemy spotkać rowerzystów, jak i inne pojazdy. Są specjalne ścieżki dla koni, ale niestety tylko na zachodzie i maja często za twarde podłoże, z kolei elastyczne ścieżki piaskowe bywają za wąskie. Tak, więc czasem nie ma możliwości pojechać w teren, ponieważ nie ma odpowiednich warunków i pozostaje tylko padok i ujeżdżalnia, lub jeżeli jeździmy u prywatnego właściciela, to łąka. Lecz jeżeli są tam inne konie, to bywa to też niebezpieczne.

Ale na szczęście większość ośrodków dysponuje możliwością wyjazdu w teren, gdzie każdy jeździec może w bezpieczny sposób przyuczyć swojego konia. Im większy i bardziej zróżnicowany teren i podłoże ty lepiej! Małe naturalne przeszkody takie jak powalone drzewa, wały, rowy pozwalają krok po kroku przyzwyczaić konia do nowego otoczenia. Powinien być też dłuższy odcinek do galopu.

Przed takim wyjazdem powinno się zaznajomić z zasadami bezpieczeństwa. Największym gwarantem spokojnego terenu będzie doświadczony koń, który idzie na czele zastępu. Przed wyjazdem należy rozgrzać konia poprzez rozstępowanie go, powtarzać ruchy polegających na powiększaniu promienia kół i ostrożnym przyspieszaniu tępa. Konie wskazują niezwykłą uwagę kierowaną na niecodzienne dla nich sytuacje, rzeczy. Dlatego jak wspomniałam wcześniej my też powinniśmy być czujni.

 

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie