Drągi + galop+ koło

Przygotowanie:

Potrzebujesz 4 drągów dzięki którym stworzysz okrąg o średnicy 20 m. Aby to wykonać poprawnie zachowaj odległość 16 m między końcami drągów położonych na kształt koła. Na początku ćwicz z dwoma, jeśli zobaczysz postępy swoje i konia możesz położyć kolejne dwa i trenować na okręgu z czterema drągami.

Sposób przejazdu:

Powinieneś spokojnie galopować najeżdżając na sam środek drągów. Postaraj się także, aby galop był równy licz fule. Ilość musi być identyczna między każdym drągiem, lecz jeśli jest to za trudne dla ciebie lub konia zwiększ odległość między drągami na taką, która będzie wam odpowiadać. Z czasem można ją stopniowo zmniejszać. Przez kilka okrążeń jedź w jedną stronę po czym zmień kierunek jazdy jak przedstawiono na rysunku. Galopuj kilkakrotnie w jedną stronę po czym znów zmień kierunek jazdy.

Możesz sprawdzić poprawność wykonywanego przez siebie ćwiczenia przez korygowanie konia. Podczas jazdy wyobraź sobie koło i zawsze patrz na środek drągów i tam prowadź konia. Nie pozwól mu wyłamywać lub wpadać do środka.

Czy są jeszcze inne sposoby na wykonanie tego ćwiczenia?

1. Jest jeszcze kila metod. Jeśli już podstawa wychodzi wam zadowalająco, to zwiększ koło tak aby tor jazdy był po zewnętrznej stronie blisko końców drągów. Tylko uważaj aby nie jechać za blisko końcówek belek, aby nie pokaleczyć końskich nóg. Pozostań w takim położeniu do czasu, aż koń będzie wykonywał taką sama ilość fule w galopie od drąga do drąga. Powinno być to o jedno fule więcej niż wtedy kiedy galopowaliście przez środki drągów.

2. Zmniejsz koło, kierując konia na ok. 1/3 długości drągów po wewnętrznej. Ilość fule powinna być teraz o jeden mniejsza niż poprzednio. Tutaj istotne jest to, aby koń przekraczał drągi dokładnie w tym miejscu na które go skierujesz.

3. Można także zmniejszyć odległość drągów o ok. 10m. Sprawi to że Kon bardziej się zaangażuje i zbierze. Od Ciebie także będzie to wymagało precyzji i płynności w stosowaniu pomocy. To ćwiczenie jest dla naprawdę zaawansowanych jeźdźców. Jeśli Ty lub Twój koń nie czujecie się na siłach to nie polecam tego ćwiczenia.

J.K - każdy popełnia błędy, jesteśmy tylko ludźmi :)

Za zgodą wyd. GALAKTYKA

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie